Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tyle stracili na Polskim Ładzie. Zobaczyli pensje i złapali się za głowy

174
Podziel się:

Błyskawiczna reforma związana z Polskim Ładem ma swoje konsekwencje, które po Nowym Roku wypływają na wierzch. Pierwszą grupą zawodową z niższymi pensjami są nauczyciele otrzymujący wypłaty "z góry". Styczniowe przelewy były mniejsze nawet o 400 zł. Ministerstwo Finansów jednak przekonuje, że Polski Ład dla większości wychowawców będzie neutralny lub korzystny.

Tyle stracili na Polskim Ładzie. Zobaczyli pensje i złapali się za głowy
Polski Ład uderzył po kieszeni nauczycieli. Wszystko przez tę deklarację (Adobe Stock, ©Halfpoint - stock.adobe.com)
bFemkddx

Nauczyciele od poniedziałku przekazują sobie wzajemnie informację, o ile Polski Ład zmniejszył ich pensję. Problem dostrzeli już ci, którzy pobierają wypłatę "z góry". Ich przelewy były mniejsze o około 200-400 zł - relacjonuje BusinessInsider.pl.

Polski Ład i jego efekt uboczny

Sytuację komplikuje fakt, że część nauczycieli pracuje w więcej niż w jednej szkole. Osoby te złożyły PIT-2, czyli wniosek, dzięki któremu pracodawca odprowadza podatek z naszej pensji z uwzględnieniem już kwoty wolnej. To sprawia, że płacimy niższy podatek, ale potem nie mamy zwrotu z PIT. A Polski Ład w wypadku PIT-2 sporo namieszał.

Do tej kwestii na Twitterze ustosunkowało się już Ministerstwo Finansów. Resort, w odpowiedzi na komentarz dziennikarki Joanny Miziołek, zaznaczyło, że deklarację PIT-2 składa się tylko raz i ona obowiązuje również przy kolejnych deklaracjach podatkowych. "Polski Ład nic tutaj nie zmienia" - czytamy.

bFemkddz
Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie
"Dla większości nauczycieli zmiany w Polskim Ładzie są korzystne lub neutralne. Zyskają przede wszystkim nauczyciele o niższych zarobkach. Wszyscy nauczyciele zarabiający poniżej 11 141 zł brutto miesięcznie zyskają lub ich pensja się nie zmieni. To zdecydowana większość nauczycieli" - zapewnia resort.
bFemkddF

Polski Ład również w ten sposób uderzył w nauczycieli

Polski Ład komplikuje życie nauczycieli jednak nie tylko w przypadku deklaracji PIT-2. Problematyczna okazała się również ulga dla klasy średniej.

Nauczyciele oświaty w grudniu zastanawiali się, czy nie złożyć wniosków o niestosowanie tejże ulgi. Wszystko przez to, że wystarczy przekroczyć chociaż o jedną złotówkę górnej granicy ulgi, by trzeba było oddać wszystkie uzyskane w ten sposób pieniądze. A jeśli złożyli takie oświadczenie i zarabiają ponad 5,7 tys. zł netto, to ich pensja od stycznia jest mniejsza - pisze BusinessInsider.pl.

Wspomnieć jeszcze trzeba o wyższej składce zdrowotnej. Od nowego roku wynosi ona 9 proc. i nie można częściowo odliczyć jej od podatku dochodowego. To też realnie zmniejsza wynagrodzenie nauczycieli.

bFemkddG
- Ta sprawa dotyczyć będzie nie tylko nauczycieli. Nam wynagrodzenie wysyłane jest pierwszego roboczego dnia miesiąca, więc jako pierwsi doświadczyliśmy problemów z Polskim Ładem - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wpadek przy Polskim Ładzie jest więcej

Wszystkie te zmiany to efekt błyskawicznego tempa prac nad Polskim Ładem. Reforma, która miała poprawić notowania Zjednoczonej Prawicy, została uchwalona ledwie na półtora miesiąca przed Sylwestrem. Liczącego niemal 700 stron dokumentu i wszystkich zmian za nim idących oraz ich skutków nie sposób było przeanalizować w tak krótkim czasie.

A wpadki rządu przy Polskim Ładzie widać nie tylko na przykładzie pensji, ale też nowego podatku dochodowego. W teorii miał on obciążyć tylko największe koncerny, lecz w praktyce zapłacą go firmy niskomarżowe, czyli m.in. hurtownie, co prawdopodobnie odczujemy w cenach produktów w sklepach.

bFemkddH

Resort finansów, choć świadomy tej sytuacji, w odpowiedzi na pytania money.pl poinformował, że nie planuje wdrażać zmian w podatku CIT. Według jego wyliczeń nowy podatek zapłaci 5 proc. podatników CIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemkdea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(174)
poszkodowany ...
1 tyg. temu
Zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 3902 do 30 tyś a pensja w dół. ................LOL To tylko w Polsce i za władzy PIS można taki przekręt zrobić. Jak można chwalić się podnoszeniem kwoty wolnej kiedy owo '"podnoszenie" nie z nie zmienia .
poszkodowany ...
1 tyg. temu
Panie Morawiecki, oddaj Pan nasze pieniądze. Złodzieju. Jakim prawem zmniejszasz moją pensję netto ? Otrzymałem wypłatę niższą niż w grudniu a kwota brutto jest bez zmian. Kradzież w białych rękawiczkach.
ola
1 tyg. temu
Zarabiam 12000zł brutto. Dostałam dzisiaj na konto o ok 500 zł mniej. A podobno do 12800zł zmiany miały nie być odczuwalne. Ma ktoś podobnie?
bFemkdeb
Misio
1 tyg. temu
Mojej żonie zginęła bluzka, oczywiście, że to wina Tuska!
obserwatorka
1 tyg. temu
Celem udowodnienia niższej pensji podaję wyciągi. Jednocześnie informuję, że przyjmując się do pracy składałem PIT-2, oraz nie zrezygnowałem z ulgi dla klasy średniej z Polskiego Ładu Grudzień Kwota transakcji: 3955,26 PLN Styczeń Kwota transakcji: 3786,64 PLN prawie 170 zł mniej, ale to nie wszystko: Jak to możliwe, że "Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji (zaniżanie pensji)", skoro moja jest niższa. Albo nie mają pełnych informacji, czyli nie wypełniają swoich obowiazków należycie, albo perfidnie kłamią. W związku z tym (parafrazując MEN) to ja apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej.
...
Następna strona