Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Deklaracja PIT-2 już nie tak opłacalna. Wszystko przez Polski Ład

255
Podziel się:

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu wiele dotychczas opłacalnych rozwiązań takimi być przestało. Tak na przykład jest z zeznaniem PIT-2. O wycofaniu go powinny pomyśleć osoby zatrudnione w dwóch zakładach lub rozpoczynające działalność gospodarczą. Część podatników może nie pamiętać, że go kiedyś złożyła - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Deklaracja PIT-2 już nie tak opłacalna. Wszystko przez Polski Ład
PIT-2 - co to za dokument i kto powinien go złożyć? Wyjaśniamy (Adobe Stock)

Polski Ład sporo namieszał w kwestii podatkowej. Do skalkulowania ponownie swoich zysków i strat powinny zasiąść osoby, które w przeszłości złożyły wniosek PIT-2. Wszystko przez wzrost kwoty wolnej od podatku.

PIT-2 - czym jest?

PIT-2 to nic innego jak oświadczenie pracownika służące do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy m.in. pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Po złożeniu takiego wniosku pracodawca odprowadza podatek z naszej pensji z uwzględnieniem już kwoty wolnej. To sprawia, że płacimy niższy podatek, ale potem nie mamy zwrotu z PIT.

Osoby, które złożyły u pracodawcy PIT-2, mają pomniejszone miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", to szczególnie istotne przy wejściu w życie Polskiego Ładu, który podniósł kwotę wolną od podatku.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Przy dotychczasowych 8 tys. zł kwoty wolnej, kwota zmniejszająca podatek wynosiła 113,33 zł miesięcznie (1360 zł rocznie). Od 1 stycznia 2022 r. jednak kwota wolna to 30 tys. zł, a zatem kwota zmniejszająca podatek wynosi 425 zł (rocznie 5100 zł).

Właśnie taką kwotę potrącają zakłady pracy jako płatnicy w przypadku, gdy dochody pracownika nie przekroczą kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej - pisze "DGP".

PIT-2 - jak na tym można stracić?

Dziennik tłumaczy, że stracić mogą osoby, które złożyły deklarację u kilku pracodawców, Dlatego też gazeta poleca w pierwszym przypadku deklarację zostawić u jednego pracodawcy, a u pozostałych - wycofać. Stracić na PIT-2 mogą też płatnicy, którzy założyli firmę i rozliczają się według skali podatkowej.

Co istotne, możemy nawet nie pamiętać, że już złożyliśmy PIT-2. Wystarczy bowiem zrobić to raz, a nasz pracodawca już na stałe będzie nas rozliczać tym sposobem. Druki złożone przed 2022 r. będą ważne także i po 1 stycznia 2022 r., o ile stan faktyczny w nich zapisany się nie zmienił.

W oświadczeniu PIT-2 pracownik oświadcza, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej zajmującej się produkcją rolną;
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • nie osiąga dochodów wymuszających opłacanie zaliczki na podatek.

Niejasności wokół Polskiego Ładu

Choć rząd zapewniał, że Polski Ład będzie neutralny lub korzystny dla większości Polaków, to jednak od stycznia na jaw wychodzą historie osób, które na rewolucji tracą. "Fakt" przytacza we wtorek historie emerytów, którzy po reformie mają niższe świadczenia.

Niektórzy pracodawcy, w ramach zoptymalizowania strat powstałych po wejściu w życie Polskiego Ładu, zmniejszają wynagrodzenie pracownikom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(255)
Ary
2 lata temu
Złożyłem pit2 a pensja została taka sama. Wole już rozliczyć się raz w roku, bo czuje się okradany przez pracodawce
Jureq
2 lata temu
Co za kretyński artykuł. Nie wiem czy zawinił "Dziennik Gazeta Prawna" czy ktoś z money.pl nieuważnie go przeczytał. 1. Po wprowadzeniu polskiego ładu tym bardziej należy złożyć PIT-2, bo stało się to bardziej a nie mniej opłacalne. 2. Nigdy nie było można składać PIT-2 w dwu lub więcej miejscach. Stanowiłoby to naruszenie prawa. Przed złożeniem w nowym miejscu trzeba wycofać w poprzednim. 3. Zawsze po rozpoczęciu działalności gospodarczej opodatkowanej według skali trzeba było PIT-2 wycofać, Polski ład nic tu nie zmienia. Jest dostatecznie dużo rzeczywistego powodów by nie lubić polskiego ładu, ale to nie znaczy, że trzeba wymyślać dodatkowe nieprawdziwe przyczyny, co robi autor artykułu.
A jeżeli
2 lata temu
rolnik pracuje w kooperatywie z żoną sąsiada to co ?
I na ch...
2 lata temu
to ? skąd mam wiedzieć ile ZAROBIĘ w danym roku
Lucy
2 lata temu
Ja jestem emerytką i zostanę okradziona przez PIS .Wszyscy emeryci powinni być zwolnieni z podatku.A (jak sam powiedział ,ze to trudne)przez nieuctwo ministra nie stworzyli ulgi dla klasy średniej i emeryci zapłacą ze swoich zapracowanych składek więcej niż pracujący.A przecież wiadomo że emeryci już nic nie mogą zmienić w swoich dochodach,bo kto przyjmie do pracy 72 latkę?
...
Następna strona