Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Polityczna burza oddala Polskę od KPO? Ekonomista reaguje na wpis Bloomberga

45
Podziel się:

Agencja Bloomberga pisze, że polityczne zawirowanie z Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim w rolach głównych może zniweczyć "masowy wzrost wartości polskich aktywów państwowych po październikowych wyborach". Do tego twierdzi, że burza oddala też Polskę od pieniędzy z KPO.

Polityczna burza oddala Polskę od KPO? Ekonomista reaguje na wpis Bloomberga
Premier Donald Tusk z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen (Licencjodawca, Marcin Obara)

Zagraniczne media żywo interesują się sytuacją polityczną w Polsce. Europejskie gazety piszą o "kryzysie instytucjonalnym", z którym mierzy się "proeuropejski" rząd Donalda Tuska. Chodzi oczywiście o uwięzienie polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zdaniem obozu władzy - słuszne, a PiS - bezprawne. A co nie umyka zagranicy, różne stanowiska w tej sprawie przedstawiają też sądy, a nawet dwie izby tego samego Sądu Najwyższego.

Sprawę szeroko w czwartek opisuje Bloomberg. Amerykańska agencja zwraca uwagę, że po październikowych wyborach wzrosła wartości polskich aktywów państwowych. "Od czasu wyborów złoty umocnił się o około 4 proc. wobec euro i 9 proc. do dolara, podczas gdy warszawski indeks giełdowy WIG20 zyskał 16 proc., co jest jednym z najlepszych wyników na rynkach wschodzących" - wskazuje Bloomberg.

Zdaniem agencji inwestorzy mogą się wstrzymywać z wydawaniem pieniędzy w Polsce, aż kryzys polityczny się zakończy. Bloomberg przypomina, że rząd Donalda Tuska ma mniej więcej czas do końca lutego, aby spełnić warunki dot. niezawisłości sądów, które są potrzebne do odblokowania 60 mld euro unijnych pieniędzy z KPO. Dlatego walka między radą ministrów a prezydentem Andrzejem Dudą zagraża realizacji "kamieni milowych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Ekonomista odpowiada Bloombergowi ws. KPO dla Polski

Wpis amerykańskiej agencji na platformie X skomentował Piotr Kuczyński, analityk domu inwestycyjnego Xelion. "Bloomberg sieje panikę i nie ma racji. Nie widzę powodu, dla którego zawirowania polityczne miałyby zatrzymać KPO. Ale na rynki to i czekanie na marsz już działa" - napisał ekonomista.

"Rosnące ryzyko polityczne, w połączeniu z napięciami na linii Prezydent Duda – nowy rząd, które mogą skomplikować przyjęcie zmian legislacyjnych przywracających praworządność, mogą ograniczyć dalsze umocnienie złotego. Inwestorzy mogą pozostać na uboczu, dopóki nie ustąpi niepewność" - napisali z kolei cytowani przez Bloomberga analitycy UniCredit.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w areszcie

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, oraz jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali skazani 20 grudnia 2023 r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową.

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca br. SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
xxxx
4 miesiące temu
Odkąd to amerykańska agencja i jej opinia decydują o środkach z UE dla Polski? Liczy się tylko głos Brukseli. Z USA pożytku nie ma zawsze bronią swoich i swoich interesów . A częśc pisowców to "wychowankowie" USA.
ossfffffff
4 miesiące temu
Każdy pretekst dobry aby się wykręcić. Ta kasa była jedynie na papierze i nic więcej.
Lollo
4 miesiące temu
Polski już niema bo nie mamy ani rządu ani sejmu i Senatu bo kto zatwierdził wybory neosad Najwyższy to wszyscy rządzący są nielegalni przy władzy i prezydent powinien wprowadzić wojjsko akci
Gratulacje
4 miesiące temu
Pieniędzy 💴 Nie ma i Nie będzie UE potrzebowała Polskę jako żyranta do pożyczki która Ty do 2058 r będziesz spłacał UE rozdaje kasę $ na wojenki na Wsch i Bliskim wsch A Polak ma płacić 💰
copo
4 miesiące temu
Ja gut.Już 2 lata przed wyborami POst KOmuna w brukselkach dumnie krzyczała do całej Polski ,,dostaniecie figę z makiem,, Albo pani Urszula von ...utraci fotel ,,szefa,,jeśli się zgodzi. I zaczęli naliczać ,,kamienie milowe,, = POnad 100, sztuk , Aler posłany her szt od ,,ustawiania,, kamieni zgubił mapę , a nowa będzie kreślona po wyborach do PE. A też POzostało 100 KOń kretów.
...
Następna strona