Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

100 tys. nauczycieli może stracić pracę

0
Podziel się

Najbardziej zagrożeni będą nauczyciele klas 1-3, geografowie, fizycy i chemicy.

100 tys. nauczycieli może stracić pracę
(PAP/DPA)
bDKhzagR

*Do 2012 roku pensum nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów ma wzrosnąć z 18 do 22 godzin. W wielu placówkach zabraknie więc wystarczającej liczby godzin z danego przedmiotu. * Zwolnieniami zagrożeni będą między innymi nauczyciele klas 1-3, geografowie, fizycy i chemicy. Spokojni nie mogą być także biolodzy czy historycy. Związki zawodowe szacują, że może to dotyczyć nawet stu tysięcy osób - pisze _ Gazeta Prawna _.

W najgorszej sytuacji będą nauczyciele najmłodszych dzieci uczęszczających do pierwszych trzech klas. Prowadząc wszystkie zajęcia w jednej klasie mogą przepracować jedynie 18 godzin. Po wydłużeniu pensum żaden z nich nie będzie więc miał etatu - chyba, że będzie prowadzić zajęcia dodatkowe.

ZOBACZ TAKŻE

bDKhzagT

W całej Polsce kształcenie zintegrowane w klasach 1-3 prowadzi około 90 tysięcy osób. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, młodym nauczycielom trudniej będzie też ubiegać się o uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego.

Z kolei minister edukacji Katarzyna Hall argumentuje, że mimo podniesienia pensum nauczyciele nie stracą pracy. Będą bowiem uczyć sześciolatki, które obowiązkowo pójdą do szkoły.

bDKhzahu
KOMENTARZE
(0)