Notowania

abdullah
01.09.2009 15:45

Abdullah uspokaja nastroje, Afganistan wrze

Demonstracje zapowiadają kolejne miasta. Ludzie uważają, że Karzaj sfałszował wybory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Główny rywal wyborczy prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Abdullah Abdullah, spotkał się w Kabulu z przedstawicielami starszyzny plemiennej, by apelować o spokój w obliczu domniemanych fałszerstw wyborczych.

W hali w centrum Kabulu ok. 300 przedstawicieli starszyzny plemiennej domagało się od Abdullaha reakcji na - jak to określono - naruszenia wyborcze na szeroką skalę.

_ - W moim dystrykcie w dniu wyborów nikt nie udał się do lokalu, żeby oddać głos na któregokolwiek z kandydatów. A teraz 20 tys. urn wyborczych jest pełnych głosów oddanych na Karzaja _ - oświadczył jeden z zebranych, pochodzący z prowincji Helmand.

Przemawiając ze sceny obstawionej przez uzbrojonych strażników, Abdullah zapewnił, że będzie zabiegał o uczciwe liczenie głosów, i zaapelował do swoich zwolenników o powściągliwość.

_ - Moją główną troską obecnie jest fakt, że znalazłem się pod presją, by organizować demonstracje _ - wyjaśnił Abdullah agencji Reutera na marginesie kabulskiego spotkania.

_ - Kandahar chce organizować demonstracje. Chost chce organizować demonstracje. Ghazni chce organizować demonstracje. A ja muszę je powstrzymać _ - oświadczył Abdullah, nawiązując do miast na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie - jak twierdzi - fałszerstw było najwięcej. Dodał, że apeluje o _ spokój i cierpliwość _.

Abdullah ma poparcie głównie na północy kraju, ale zebrani we wtorek przedstawiciele starszyzny pochodzili z południowych regionów Afganistanu.

Abdullah, były minister spraw zagranicznych, oskarżył rząd Karzaja o masowe fałszerstwa na rzecz obecnego szefa państwa w następstwie wyborów 20 sierpnia. Komisja wyborcza bada niemal 2,5 tys. zawiadomień o nadużyciach, w tym ponad 560 uważa się za na tyle poważne, że mogą wpłynąć na rezultat głosowania.

Urzędujący prezydent Karzaj nie skomentował dotąd doniesień o nadużyciach.

Po przeliczeniu ok. połowy głosów Karzaj utrzymuje przewagę nad Abdullahem, ale nie ma dość poparcia, by uniknąć drugiej tury w październiku.

Tagi: abdullah, karzaj, wybory, fałszerstwo, afganistan, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz