Notowania

afganistan
15.03.2010 09:57

Amerykanie wesprą nasze wojsko w Ghazni

Około 1000 żołnierzy USA wzmocni polski kontyngent w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)

Około tysiąca żołnierzy z elitarnej amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej wzmocni polski kontyngent w prowincji Ghazni w Afganistanie.

Do Ghazni Amerykanie skierują batalion piechoty. Trafią pod nasze dowództwo w drugiej połowie roku - potwierdził informacje dziennika szef MON Bogdan Klich. Razem z żołnierzami USA Polacy mogą liczyć na nowy sprzęt taki jak pojazdy przeciwminowe i samoloty bezzałogowe.

Jak przypomina _ Gazeta Wyborcza: _wkrótce polski kontyngent zostanie wzmocniony - z obecnych 2,2 tys. do 2,6 tys. wojsk. To oznacza, że najpewniej już latem siły zachodniej koalicji w Ghazni, za której bezpieczeństwo odpowiadają od zeszłego roku Polacy, będą liczyły ok. 3,6 tys. żołnierzy.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Hiszpania wzmacnia swój kontyngent w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/hiszpania;wzmacnia;swoj;kontyngent;w;afganistanie,228,0,589540.html )
    * [ USA wyceniają ofiary pomyłek w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/usa;wyceniaja;ofiary;pomylek;w;afganistanie,49,0,589361.html )
    * [ Żołnierze z odwodu gotowi do wylotu na misję ]( http://news.money.pl/artykul/zolnierze;z;odwodu;gotowi;do;wylotu;na;misje,52,0,592436.html )

Zdaniem naszych dowódców to liczba, która wreszcie pozwoli kontrolować prowincję, przez którą przebiega kluczowa dla Afganistanu droga z Kabulu do Kandaharu - czytamy w gazecie.

Polska nie była już w stanie posłać do Ghazni więcej wojsk - nie tylko z przyczyn finansowych, ale i braku żołnierzy z odpowiednim doświadczeniem. Podporządkowanie Amerykanów polskim dowódcom ma zaś usprawnić działania sił koalicji i wykluczyć sytuację, że w Ghazni działają dwa niezależne zgrupowania wojsk. Taka propozycja wyszła zresztą od wojskowych z USA, którzy wysoko cenią Polaków _ - podaje _Gazeta Wyborcza.

Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz