Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Austria: Czy Eurofighter rozbije koalicję?

0
Podziel się:

Spór o zakup 18 myśliwców doprowadził do kryzysu politycznego. Ich producent EADS też ma powody do zmartwień.

Austria: Czy Eurofighter rozbije koalicję?
(PAP/ EPA)

Spór o zakup 18 myśliwców Eurofighter, produkowanych przez koncern EADS, *doprowadził do kryzysu politycznego. Samoloty mają kosztować Austriaków prawie dwa miliardy euro.*

**Socjaldemokraci są zdania, że pieniądze te lepiej zainwestować naukę lub wydać na świadczenia socjalne. Nie zgadza się konserwatywna Partia Ludowa (Volkspartei). Wywodzi się z niej były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel, który jako szef rządu zaaprobował umowę z EADS.

Od czasu wyborów Socjaldemokraci i Partia Ludowa są związani koalicją. Spór może doprowadzić do upadku rządu.

_ W Austrii EADS pokonał konkurentów takich jak: Saab i Lockheed. _Komisja na tropie afery korupcyjnej

To takiej sytuacji nie chce jednak doprowadzić żaden z partnerów koalicji. Obie strony porozumiały się najpierw co do powołania komisji, która ma sprawdzić okoliczności zlecenia zakupu myśliwców. Jednak informacje, które gromadzi komisja, są interpretowane przez koalicjantów w diametralnie różny sposób.

Istnieje podejrzenie, że decyzja o przyznaniu kontraktu EADS nie była obiektywna. Agencja reklamowa należąca do żony byłego szefa austriackich sił powietrznych gen. Ericha Wolfa otrzymała od lobbysty EADS 87 tys. euro za opracowanie koncepcji marketingowej, której do dziś nie można odnaleźć. Innej agencji, która wykonywała zlecenia również na rzecz ówczesnego partnera koalicyjnego konserwatystów - FPÖ, wypłacono bez zastrzeżeń 96 tys. euro za zorganizowanie konferencji prasowej.

Szef Eurofightera Aloys Rauen, który groził Austrii karami w razie jednostronnego zerwania umowy, stał się pod wpływam tych wydarzeń bardziej spolegliwy. Mówi nawet o kompromisie: „To nie jest przyznanie się winy. Negocjujemy kompromis, aby zapobiec utracie wizerunku obu stron”, powiedział Rauen.

Koncernowi EADS, któremu nie wiedzie się najlepiej głównie z powodu trudności związanych z produkcją Airbusa A380, nie chodzi wyłącznie o pieniądze z kontraktu z Austrią. Bardziej istotna jest realizacja pierwszego zlecenia na Eurofightera od kraju spoza konsorcjum. Poza Austrią 620 myśliwców zamówiły tylko kraje biorące udział w produkcji Eurofightera: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Umowa z Arabią Saudyjska nie została jeszcze ostatecznie sfinalizowana.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)