Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balicki: ZOZ-y przekształcone w spółki nie powinny zarabiać

0
Podziel się:

To jedno z założeń ustawy, która jutro wpłynie do Sejmu.

Balicki: ZOZ-y przekształcone w spółki nie powinny zarabiać
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Były minister zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że we wtorek wraz z Ludwikiem Dornem i Markiem Borowskim złożą w Sejmie projekt ustawy, który ma doprowadzić do kompromisu w sprawie reformy systemu ochrony zdrowia.

Balicki wyjaśnił, że projekt dotyczy zasad przekształceń zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Jak zaznaczył, proponowane zapisy nawiązują do tych, które przedstawiła PO w pierwszej wersji pakietu sześciu ustaw zdrowotnych.

_ - Ten projekt może pomóc znaleźć wyjście z pata, z którym mamy do czynienia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw PO. Ustawy były złe, ale brak rozwiązań także jest zły. My proponujemy, by przekształcenie zoz-ów odbywało się dobrowolnie, by powstałe spółki prowadziły działalność non-profit; większość ich udziałów ma zachować samorząd _ - powiedział Balicki.

_ - Nasza ustawa pozwoli także na udzielnie pomocy publicznej przekształcanym zoz-om, zgodnie z zasadami, które zaproponowała PO w swoich ustawach _ - zaznaczył Balicki. Dodał, że przy poparciu koalicji ustawa mogłaby wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Poinformował także, że projekt ma poparcie posłów lewicowych.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z PiS powiedział, iż jego partia rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Nie wykluczam, że zyska on naszą aprobatę. Jeszcze się z nim nie zapoznałem, ale znam założenia. Na razie nie ma decyzji w sprawie ewentualnego poparcia _ - powiedział Piecha.

Prezydent zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali.

Sejm ma zająć się wetem prezydenta w przyszłym tygodniu.

Poparcie weta do ustaw zdrowotnych zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski. Za poparciem weta opowiedzieć ma się także koło SdPl- Nowa Lewica. Posłów tego koła zobowiązał do tego Zarząd Krajowy SdPl.

| Reforma zdrowia wg. rządu |
| --- |
| Zgodnie z ustawą o zoz-ach, szpitale byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy miały otrzymać 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować. To one podejmowałyby decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis dawał samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału zoz-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów. |

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)