Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą zmiany w ordynacjach wyborczych

0
Podziel się:

Siedmioro posłów opracuje m.in. zmiany dotyczące finansowania kampanii prezydenckiej.

Będą zmiany w ordynacjach wyborczych
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejmowa Komisja Ustawodawcza powołała podkomisję nadzwyczajną ds. zmian w ordynacjach wyborczych. Siedmioro posłów, którzy się w niej znaleźli, będzie pracowało m.in. nad zmianami dotyczącymi finansowania kampanii prezydenckiej.

W skład podkomisji weszła trójka posłów PO:Krzysztof Brejza, Grzegorz KarpińskiorazIrena Tomaszak-Zesiuk, dwóch posłów PiS: Stanisław PiętaiMarek PolakorazStanisław Rydzońz klubu Lewicy i Eugeniusz Kłopotek z PSL (na zdjęciu).

Jak tłumaczył na środowym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej jej szefWojciech Szaramaz PiS, podkomisja zajmie się uwagami Państwowej Komisji Wyborczej i Fundacji im. Stefana Batorego dotyczącymi funkcjonowania prawa wyborczego w Polsce.

Jeśli do Komisji Ustawodawczej trafią również projekty kodeksów wyborczych to właśnie powołana w środę podkomisja będzie nad nimi pracowała. Opracowanie kodeksu wyborczego zapowiada PO, projekt autorstwa Lewicy trafił już do marszałka Sejmu.

We wrześniu Komisja Ustawodawcza zapoznała się z propozycjami, jakie postulują Fundacja im. Stefana Batorego i Instytut Spraw Publicznych. Organizacje chcą likwidacji w ordynacji prezydenckiej instytucji zbiórek publicznych, czyli sprzedaży tzw. cegiełek. Fundacja Batorego proponuje również wprowadzenie zakazu finansowania komitetów wyborczych w wyborach prezydenckich przez osoby prawne.

Ponadto - zdaniem organizacji - uregulowana powinna zostać sprawa należności finansowych komitetów wyborczych, które zostają po kampanii z niezapłaconymi fakturami i niespłaconymi kredytami. Fundacja proponuje, aby komitety wyborcze, które nie spłaciły swojego zadłużenia, nie mogły się rozwiązać aż do momentu uregulowania wszystkich zobowiązań.

Z kolei PKW w swoich wnioskach po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych postuluje wprowadzenie dwudniowego głosowania, możliwości głosowania przez pełnomocnika dla osób chorych i niepełnosprawnych.

PKW proponuje też rozważenie zasadności przedłużania _ ciszy wyborczej _ na obszarze całego kraju w sytuacji, gdy do przedłużenia głosowania doszło tylko w kilku obwodach głosowania. Taka sytuacja miała miejsce podczas ostatnich wyborów parlamentarnych: głosowanie przedłużyło się prawie o trzy godziny w komisjach w Warszawie, a _ cisza _ obowiązywała w całym kraju.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)