Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Berlin połączy Rosję z Europą

0
Podziel się:

Niemcy chcą "nieodwracalnie" związać Rosję z Europą - donosi niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Niemcy chcą "nieodwracalnie" związać Rosję z Europą - donosi niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Aby zrealizować ten plan, rząd Angeli Merkel zamierza w czasie przewodniczenia Niemiec w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku forsować nową politykę wobec Wschodu - wyjaśnia dziennik _ ""Zachowanie pokoju w Europie oraz rozwiązanie najważniejszych problemów bezpieczeństwa na obszarze od Bałkanów aż po Bliski Wschód możliwe jest jedynie we współdziałaniu z Rosją, a nie poza nią" - czytamy w dokumencie pochodzącym z niemieckiego MSZ. _niemieckich kół gospodarczych. "Handelsblatt" powołuje się na strategię opracowaną w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznychspraw zagranicznych.

Jak twierdzi gazeta, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier przedstawi swoja koncepcję podczas dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Finlandii.

Niemcy myślą m.in. o wspólnych misjach pokojowych z Rosjanami. "Celem powinno być polityczne, gospodarcze i kulturalne splecenie UE z Rosją, takie jej zakotwiczenie w poszerzonej Europie, aby stało się ono nieodwracalne" - czytamy w dokumencie, do którego dotarła redakcja "Handelsblatt".

Dziennik podkreśla, że oba kraje - Finlandia i Niemcy utrzymują z Rosją bliskie kontakty, co stwarza korzystną okazję do realizacji projektu pogłębionego strategicznego partnerstwa. Finlandia przewodzi UE obecnie, Niemcy obejmą przewodnictwo 1 stycznia 2007 r.

Zdaniem gazety, z punktu widzenia niemieckich dyplomatów Rosja pozostaje dla Niemiec i UE "partnerem kluczowym". _ _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)