Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blair ma zeznawać przed komisją ds. wojny z Irakiem

0
Podziel się:

Były premier Wielkiej Brytanii zostanie przesłuchany na początku stycznia.

Blair ma zeznawać przed komisją ds. wojny z Irakiem
(ec.europa.eu)

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair został wezwany przed komisję dochodzeniową badającą okoliczności wojny z Irakiem z 2003 roku.

Komisja może zażądać ponownego stawiennictwa przesłuchiwanych na bardziej szczegółowej sesji zamkniętej dla publiczności. Nie może jednak na nikim wymusić obecności, nie jest organem sądowym, a świadkowie nie będą zeznawać pod przysięgą.

Rodziny brytyjskich żołnierzy poległych w Iraku, które spotkały się z członkami pięcioosobowej komisji przed formalnym zainaugurowaniem prac, oskarżyły Blaira o to, że zaangażował Wielką Brytanię w nielegalną wojnę i wprowadził w błąd opinię publiczną.

W Iraku zginęło 179 brytyjskich żołnierzy. 6-letnia brytyjska okupacja południowego Iraku zakończyła się z końcem kwietnia.Dossier brytyjskiego rządu, opublikowane na krótko przed skierowaniem do Iraku 45 tys. brytyjskich żołnierzy, zawierało twierdzenie, iż Saddam Husajn zdolny jest dokonać ataku z użyciem broni masowego rażenia w ciągu 45 minut od wydania stosownego rozkazu. Żadnej broni masowego rażenia w Iraku nie znaleziono.

Komisja rozpocznie prace 24 listopada od przesłuchań wojskowych dowódców i urzędników. Na następnym etapie wezwie członków rządu.

Drugi etap publicznych dochodzeń rozpocznie się w połowie 2010 roku i będzie dotyczył nowych wątków lub wyjaśnienia szczegółów. Raport z ustaleń komisji zostanie opublikowany dopiero po wyborach z końcem 2010 roku lub nawet z początkiem 2011 roku.

Komentatorzy sądzą, iż stawiennictwo Blaira przed komisją Chilcota może mieć wpływ na nastroje brytyjskich wyborców. Wybory do Izby Gmin muszą się odbyć najpóźniej w czerwcu 2010 roku. Sądzą też, iż zaangażowanie Blaira po stronie George'a W. Busha w wojnie z Irakiem czyni kontrowersyjną jego kandydaturę na pierwszego prezydenta UE, ponieważ większość europejskiej opinii była przeciwna wojnie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)