Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Chcę być prezydentem z mniejszymi prawami"

0
Podziel się:

Marszałkowi Sejmu schlebia rozpatrywanie jego kandydatury, ale podchodzi do wyborów ze spokojem.

"Chcę być prezydentem z mniejszymi prawami"
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

_ - Mam ambicje prezydenckie, ale kandydata PO wyłonią konsultacje wewnątrzpartyjne - _ powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Podkreślił, że zależy mu, _ aby te konsultacje nie przerodziły się w walkę i nie powodowały konfliktów w Platformie . _

_ - Uważam perspektywę wyborów prezydenckich za wspaniałe zwieńczenie kariery politycznej _ - powiedział Komorowski w programie _ Bronisław Wildstein przedstawia _ w TVP1. Dodał, iż _ nie będzie dramatu, gdyby partia wskazała innego niż on kandydata _. Chciałby także uniknąć jakiejkolwiek mocnej konkurencji wewnątrz Platformy.

Premier Donald Tusk ocenił, że Komorowski i szef MSZ Radosław Sikorski _ wydają się najbardziej prawdopodobnymi kandydatami _ PO na prezydenta. O obu mówił, że mają _ różne zalety _ i mają różne atuty. - _ Dzisiaj to jest z mojego punktu widzenia 50 na 50 _ - powiedział Tusk.

Szef rządu zapowiedział, że nie będzie wskazywał faworyta, bo - jak mówił - _ jest miejsce na zdecydowanie szerszy zespół do podejmowania takich decyzji _. _ Wola jednego człowieka, nawet takiego, którego lubię - mówię o sobie - na pewno nie wystarczy. Nie chciałby kogoś dyskwalifikować w przedbiegach _ - zaznaczył.

Komorowski powiedział że fakt, iż jest brany pod uwagę jako potencjalny kandydat PO jest _ źródłem dużej satysfakcji, ale absolutnie nie jest źródłem zawrotu głowy _.

Wyraził przekonanie, że po zeszłotygodniowej deklaracji szefa rządu _ nie ma i nie będzie wyścigu wewnątrz PO _. _ Jest takie oczekiwanie całego środowiska, że po decyzji Donalda Tuska raczej rozpocznie się etap takich wewnętrznych konsultacji, a nie walki wewnętrznej _ - mówił.

Zaznaczył, że o wyborze kandydata powinny zdecydować _ kalkulacje polityczne - kto ma większe szanse wygrania, kto ma większe doświadczenie _.

Marszałek Sejmu oświadczył, że jest zwolennikiem _ osłabienia, obniżenia progu pozwalającego na odrzucenie weta prezydenckiego _. Powtórzył, że taka zmiana konstytucji wydaje mu się w tej kadencji parlamentu _ nie bardzo możliwa _.

Według Komorowskiego dobrym pomysłem jest nie tylko ograniczenie części uprawnień prezydenta, ale też wciąganie go we współodpowiedzialność za proces rządzenia, np. _ dając prezydentowi w wyniku nowych rozwiązań konstytucyjnych, możliwość występowania z inicjatywą ustawodawczą na wszystkich etapach procesu legislacyjnego z poprawkami, czyli w podkomisji, w komisji, w I, II i III czytaniu . _

_ - Wtedy prezydent coś tam ugra, do czegoś przekona i na końcu będzie mu łatwiej powiedzieć: ta ustawa jest dobra, bo uwzględniono, przynajmniej częściowo, mój punkt widzenia _ - ocenił polityk PO. * *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)