Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińczycy protestują na ulicach Sinkiang

0
Podziel się:

Mieszkańcy boją się o stan bezpieczeństwa w mieście. Często dochodzi do starć z Ujgurami.

Chińczycy protestują na ulicach Sinkiang
(Beijing-China/CC/Flickr)

W Urumczi - stolicy regionu autonomicznego Sinkiang, na północnym zachodzie Chin - demonstrowały tysiące osób pochodzenia chińskiego, protestujących przeciwko pogarszającemu się stanowi bezpieczeństwa w mieście.

Uczestnicy manifestacji - twierdzą świadkowie cytowani przez Associated Press - ostro krytykowali władze regionu, zarzucając im brak działań na rzecz przywrócenia ładu i porządku publicznego w Urumczi.

W mieście na początku lipca doszło do niepokojów, w których zginęło co najmniej 197 osób, a około 1700 odniosło obrażenia. Mimo oficjalnych zapewnień władz, że w Urumczi przywrócono już spokój, mieszkańcy twierdzą, że nadal utrzymuje się tu napięta sytuacja i codziennie dochodzi do potyczek pomiędzy miejscowymi Ujgurami a napływową ludnością chińską.

Informacji o czwartkowych wystąpieniach chińskich mieszkańców miasta nie potwierdziły oficjalne środki przekazu.

W sierpniu Urumczi odwiedził prezydent Chin Hu Jintao (czyt. Hu Dzin-thao). Apelował na miejscu do władz i służb bezpieczeństwa o działania na rzecz stabilizacji oraz ostrzegł, że wszelkie akcje ujgurskich separatystów skazane są na niepowodzenie.

Do krwawych starć Ujgurów z napływowymi Chińczykami doszło w Urumczi 5 lipca. Ujgurzy, którzy są muzułmanami, związanymi kulturowo z Azją Środkową, stanowią około 40 procent 20-milionowej ludności Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur. Napięcia na tle etnicznym są w Sinkiangu bardzo silne od lat.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)