Notowania

chiny
27.08.2009 17:39

Chiny regulują działanie Ludowej Policji Zbrojnej

Paramilitarne formacje liczą 600 tys. funkcjonariuszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(beijing-China/CC/flickr)

*_ - Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) przyjął w czwartek ustawę w sprawie paramilitarnych sił policyjnych, rozszerzającą ich uprawnienia i określającą ich zadania w wygaszaniu zamieszek _ - podała chińska agencja Xinhua. *

Ustawa dotycząca Ludowej Policji Zbrojnej, liczącej 680 tys. funkcjonariuszy, została przyjęta w niecałe dwa miesiące po zamieszkach w Sinkiangu, autonomicznym regionie ujgurskim na zachodzie Chin, w których zginęło blisko 200 osób.

Policja Zbrojna patrolowała w lipcu ulice Urumczi, stolicy Sinkiangu, a wcześniej ulice tybetańskiej Lhasy po niepokojach, które wybuchły tam w marcu.

LPZ ma być kierowana nie tylko do rozpraszania zamieszek, lecz także do walki w razie ataków terrorystycznych, poważnych przestępstw z użyciem przemocy i w innych nagłych przypadkach, oraz w _ sytuacjach chaotycznych _, jeśli zagrażają one bepieczenstwu narodowemu. Może też uczestniczyć w aresztowaniu osób podejrzanych.

Paramilitarne siły policyjne, powołane w 1983 roku, miały początkowo zajmować się ochroną polityków, wysokich urzędników, kluczowych instalacji, głównych sieci komunikacyjnych i zasobów naturalnych.
Ustawa mówi, że LPZ może zostać zmobilizowana przez Radę Państwową (rząd) i Centralną Komisję Wojskową, której siły te podlegają obok wojska.

Władze lokalne dopiero od średniego szczebla mogą tylko prosić o przysłanie policji paramilitarnej.

Wcześniejszy projekt pozwalał im w niektórych sytuacjach bezpośrednio wezwać oddziały LPZ, ale uprawnienia te zmieniono ze względu na to, że powiatowi bonzowie mogliby, wzywając w napiętych sytuacjach oddziały paramilitarne, doprowadzić do wzniecenia niepokojów.

Stały Komitet kieruje pracami Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i uchwala niektóre ustawy między jego sesjami. Zazwyczaj projekt ustawy musi być rozważany na trzech odrębnych posiedzeniach, ale tym razem Stały Komitet wyjątkowo przyjął ustawę po drugim czytaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chińczycy sądzą za zamieszki w Sinkiang ]( http://news.money.pl/artykul/chinczycy;sadza;za;zamieszki;w;sinkiang,101,0,523109.html )
Tagi: chiny, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz