Notowania

chorwacja
11.01.2010 06:45

Chorwacja wybrała nowego prezydenta

Kandydat opozycji Ivo Josipović zwyciężył zdobywając ponad 60 proc. głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kandydat socjaldemokratycznej opozycji Ivo Josipović zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Chorwacji, zdobywając 60,3 proc. głosów - podała wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. Jego rywal, populistyczny burmistrz Zagrzebia Milan Bandić, uzyskał według tych wstępnych wyników 39,7 proc. głosów.

Podawanewcześniej w niedzielę wyniki sondaży przeprowadzonychprzy wyjściu z lokali wyborczych wskazywały na większą przewagę Josipovicia (64,6 proc.) nad Bandiciem (35,4 proc.). Nie uwzględniały one jednak głosów mniejszości chorwackiej mieszkającej poza granicami kraju, która stanowiła 400 tys. z około 4,4 milionów uprawnionych do głosowania.

Poparcie dla Josipovicia, reprezentującego Socjaldemokratyczną Partię Chorwacji (SDP), okazało się większe, niż wskazywały ostatnie przedwyborcze sondaże. Chęć głosowania na tego 52-letniego wykładowcę prawa i kompozytora wyrażało w nich 55 proc. wyborców.

Dotychczasowy prezydent Stipe Mesić rządzący Chorwacją od 10 lat po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować.Josipović, uważany za stosunkowo niedoświadczonego polityka, w kampanii wyborczej zapowiadał stanowczą walkę z korupcją i rychłe wstąpienie kraju do Unii Europejskiej. 27 grudnia wygrał pierwszą turę wyborów, uzyskując wygodną przewagę nad pozostałymi 11 kandydatami.

Jego rywal Bandić znany jest z populistycznego sposobu prowadzenia polityki i _ flirtu _ z prawicą. Udało mu się zyskać poparcie Kościoła katolickiego i konserwatywnej części wyborców, która ze względu na komunistyczną przeszłość kraju niechętnie głosuje na ludzi o lewicowych poglądach.

Kandydat rządzącej, konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Andrija Hebrang odpadł z rywalizacji już w pierwszej turze wyborów.

Dotychczasowy prezydent Stipe Mesić rządzący Chorwacją od 10 lat po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować.

Prezydent w Chorwacji pełni funkcje raczej reprezentacyjne. Jego głos ma znaczenie w polityce zagranicznej oraz kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obronności, nie ma jednak prawa weta w procesie ustawodawczym.

Josipović będzie trzecim prezydentem Chorwacji od chwili jej oddzielenia się od Jugosławii w 1991 r.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chorwacja ratyfikowała umowę graniczną ze Słowenią ]( http://news.money.pl/artykul/chorwacja;ratyfikowala;umowe;graniczna;ze;slowenia,231,0,559335.html )
* [ Najwyższe od lat bezrobocie w Chorwacji ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/najwyzsze;od;lat;bezrobocie;w;chorwacji,199,0,562119.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz