Notowania

pyjas
22.03.2010 12:30

Ciało Pyjasa będzie jednak ekshumowane

IPN dostał zgodę rodziny zamordowanego opozycjonisty. Wyjaśni przyczynę śmierci?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

aktualizacja 13:30

*Będzie ekshumacja ciała Stanisława Pyjasa. Krakowski oddział IPN ma zgodę jego bliskich. *

Biegli odpowiedzą na ponad 20 pytań dotyczących przyczyny śmierci opozycjonisty - powiedział naczelnik pionu śledczego krakowskiego IPNu Piotr Piątek.

POSŁUCHAJ PIOTRA PIĄTKA:

Szef pionu śledczego krakowskiego IPN Piotr Piątek poinformował, że zarządzenie o przeprowadzeniu ekshumacji wydano 9 marca. Znalazło się ono w postanowieniu o zasięgnięciu nowej opinii biegłych na temat rodzaju i miejsc obrażeń na ciele Stanisława Pyjasa.

Podstawą opinii ma być _ przede wszystkim analiza i zbadanie pozostałości kośćca _ Pyjasa - stwierdzono w wydanym komunikacie prasowym.

Według IPN, ekshumacja ma doprowadzić do _ sformułowania ostatecznych ocen w kwestii mechanizmu i przyczyn śmierci Pyjasa _. Nie podano daty ekshumacji.

Jak podkreślił prok. Piątek, IPN pozostaje w kontakcie z członkami rodziny Stanisława Pyjasa_ - doprowadziło to do wyjednania ich zrozumienia i przychylności dla działań, podejmowanych w toku prowadzonego śledztwa _.

Prok. Piątek odmówił podania bliższych informacji w tej sprawie, powołując się na _ szeroko pojęte dobro śledztwa _. Dziennikarze nie mogli ustalić, czy sformułowanie o _ wyjednaniu zrozumienia i przychylności _ rodziny dla działań śledztwa oznacza ich zgodę na ekshumację. W świetle prawa, zgoda rodziny nie jest konieczna do ekshumacji.

W czwartek prezes IPN Janusz Kurtyka poinformował, że prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. śmierci Pyjasa zdecydowali o ekshumacji jego zwłok. Jednak matka Stanisława Pyjasa powiedziała, że pisała do IPN z prośbą, by zrezygnować z ekshumacji - _ żeby zostawić to w spokoju _.

Wildstein: W tej sprawie nie możemy rezygnować

Bronisław Wildstein wierzy, że śledztwo IPN w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa wyjaśni okoliczności jego śmierci. Dziś pion śledczy IPN w Krakowie wydał zarządzenie, które zezwala na ekshumację zwłok Pyjasa.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA WILDSTEINA:

Publicysta podkreśla, że prokuratura, która podjęła decyzję w tej sprawie ma pełną wiedzę na ten temat i trudno z nią dyskutować. Jego zdaniem nie można zrezygnować z poszukiwania winnych śmierci jego przyjaciela.

To już prawie 33 lata

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pyjas, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz