Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Co drugiego Polaka nie obchodzą eurowybory

0
Podziel się:

Wyniki sondażu dla całej Unii także wróżą niewielką frekwencję.

Co drugiego Polaka nie obchodzą eurowybory
(PAP/EPA)

Połowa Polaków i ponad połowa wszystkich obywateli UE nie jest zainteresowana czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - wynika z najnowszego sondażu TNS Opinion przeprowadzone we wszystkich 27 krajach UE.

_ Całkowity _ brak zainteresowania deklaruje 20 proc. Polaków; _ raczej niezainteresowanych _ jest dalsze 30 proc. _ Bardzo zainteresowanych _ jest 11 proc., a _ raczej zainteresowanych _ - 35 proc. Reszta na pytanie o zainteresowanie wyborami nie potrafiła udzielić odpowiedzi.

Badanie przeprowadził ośrodek TNS Opinion na zlecenie francuskiej Fundacji na rzecz Innowacji Politycznej, wspólnie z Ośrodkiem Studiów Europejskich, Fundacją Schumana i Fundacją Adenauera. Sondaż został opublikowany w poniedziałek.

Wyniki dla całej UE także wróżą niewielką frekwencję w wyborach, które w UE odbędą się między 4 a 7 czerwca. Deklaracje zainteresowania są takie same jak w Polsce (odpowiednio 11 i 35 proc.), natomiast aż 35 proc. jest _ raczej niezainteresowanych _, a 18 proc. deklaruje całkowity brak zainteresowania głosowaniem.

Najwięcej niezainteresowanych jest na Słowacji - aż 70 proc., ale w wielu innych krajach ich odsetek przekracza albo sięga 60 proc. Tak jest w Szwecji, na Węgrzech, Łotwie, Hiszpanii, Estonii, Czechach.

Z kolei najwięcej _ bardzo zainteresowanych _ jest w Luksemburgu (29 proc.) i w Irlandii (25 proc.), gdzie kwestia europejska jest szczególnie aktualna, bo pogrążony w kryzysie kraj po odrzuceniu Traktatu z Lizbony w zeszłym roku, szykuje się do nowego referendum.

eurowybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)