Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
30.05.2007 19:26

Co piąty Rosjanin uważa nas za wroga

Polska podskoczyła na 7. miejsce wśród państw uznawanych za najbardziej wrogie wobec Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kazachstan jest przez Rosjan uznawany za państwo najbardziej przyjazne Rosji, a Estonia - za najbardziej wrogie - wynika z sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady.

39 proc. respondentów uznało za największego sojusznika Rosji Kazachstan, spychając z pierwszego miejsca w ubiegłorocznym sondażu Białoruś, którą tym razem wybrało tylko 38 proc. ankietowanych (w 2006 r. - 47 proc.). Kolejne państwa uznawane za najbardziej przyjazne Rosji to Niemcy (24 proc.), Chiny (19 proc.) i Armenia (15 proc.).

Za największego wroga Rosji aż 60 proc. uczestników sondażu uznało Estonię. Jest to ogromny skok w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy wybrało ją tylko 28 proc. Drugi znaczący skok zanotowano w przypadku Polski, którą wskazało aż 20 proc. respondentów (w ubiegłym roku - tylko 7 proc.).

Kolejne po Estonii miejsca wśród państw uznawanych za najbardziej wrogie zajęły Gruzja (46 proc.), Łotwa (36 proc.), USA (35 proc.), Litwa (32 proc.) i Ukraina (23 proc.).

"Niepokoi, że "obraz wroga" tak łatwo może zmieniać lokalizację w zależności od bieżącej sytuacji politycznej" - podkreśla w komentarzu do badania Centrum Lewady.

Ankietę przeprowadzono w dniach 11-14 maja na próbie 1600 Rosjan w wieku co najmniej 18 lat. Respondenci w obu kategoriach - najbardziej przyjaznych i najbardziej wrogich państw - mogli wymienić 5 krajów.

Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz