Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dalajlama
10.03.2010 08:42

Dalajlama: Chińczycy robią mnichom pranie mózgów

Wojsko izoluje mnichów w klasztorach. Uniemożliwia im praktykowanie buddyzmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahinsajain/CC/Flickr)

Duchowy przywódca Tybetu Dalajlama XIV powiedział, że Chiny stosują wobec Tybetańczyków represje w ramach przemyślanej akcji niszczenia buddyzmu w Tybecie.

Dalajlama przemawiał w Dharamśali, na północy Indii, podczas obchodów 51. rocznicy nieudanego powstania Tybetańczyków przeciw rządom Pekinu.
Według dalajlamy władze chińskie prowadzą w klasztorach Tybetu kampanie _ patriotycznej reedukacji _.

- _ Przetrzymują buddyjskie mniszki i mnichów w warunkach niemal więziennych, uniemożliwiając im studiowanie i praktykowanie buddyzmu w spokoju _ - oznajmił.

Duchowy przywódca Tybetańczyków dodał, że w takiej sytuacji klasztory buddyjskie stają się muzeami - i jest to przemyślana polityka Pekinu, który chce wyrugować buddyzm z Tybetu.

_ - Niezależnie od tego, czy chiński rząd się do tego przyznaje, czy też nie, w Tybecie jest poważny problem _ - ocenił dalajlama. Próby rozmów z Pekinem na temat ograniczonej autonomii Tybetu prowadzą donikąd._ - Sądząc po postawie obecnego kierownictwa Chin, małe są nadzieje na osiągnięcie wkrótce jakichś rezultatów. Mimo to nasze stanowisko w sprawie kontynuowania dialogu jest niezmienne _ - powiedział.

Tysiące Tybetańczyków zebrały się w kompleksie świątynnym w Dharamśali, by wysłuchać słów dalajlamy.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od tego czasu mieszka w Dharamśali, gdzie ma swą siedzibę także tybetański rząd na uchodźstwie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: dalajlama, chiny, pranie, tybet, przywódca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz