Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzja o pochówku na Wawelu podzieliła Polaków

0
Podziel się

Maria i Lech Kaczyńscy będą pochowani w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski.

Decyzja o pochówku na Wawelu podzieliła Polaków
(PAP/Paweł Supernak)
bCYBmiKZ

Aktualizacja: 15.20

Maria i Lech Kaczyńscy będą pochowani w jednym sarkofagu, w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski. *Dwie godziny po ogłoszeniu decyzji o pochówku na Wawelu, w Krakowie zorganizowano protest. Kilkaset osób krzyczało: _ Powązki, a nie Wawel. _*

Kardynał Dziwisz zapytany, czy w związku z takim wyborem nie obawia się protestów powiedział, że ta decyzja powinna Polaków łączyć, nie dzielić.

bCYBmiLb

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

- _ Zostawmy partie, ugrupowania polityczne czy wyznaniowe, zjednoczmy się. Ten pogrzeb powinien nas zjednoczyć dla dobra ojczyzny _ - mówił Dziwisz.

bCYBmiLh

Zawrzało na forach dyskusyjnych. Opinie podzieliły też komentatorów telewizyjnych. O godzinie 20. w Krakowie przy ulicy Franciszkańskiej pod tak zwanym oknem papieskim zebrało się kilkaset osób, które protestowały przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej w krypcie katedry wawelskiej. Przynieśli transparenty z napisami _ Czy na pewno godzien królów? _

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że wiele pogrzebów zorganizowanych na Wawelu wzbudzało w przeszłości kontrowersje. - _ Gdybyśmy chcieli analizować każdą postać, która leży na Wawelu, moglibyśmy znaleźć argumenty za i argumenty przeciw _ - powiedział Majchrowski.

POSŁUCHAJ JACKA MAJCHROWSKIEGO

(Dźwięk: IAR)

Poseł PiS Joachim Brudziński uważa, że wybór miejsca spoczynku to decyzja symboliczna. - _ Prezydent nie jest tylko bratem byłego premiera. Ale jest symbolem. Więc decyzja, że spocznie na Wawelu to jakaś taka klamra obejmująca cały kraj _ - mówi poseł PiS.

bCYBmiLi

POSŁUCHAJ JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Decyzję popiera także socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis, której zdaniem Wawel to godne miejsce na pochówek prezydenta. Na antenie TVN24 Staniszkis powiedziała, że _ Wawel to bardzo dobra decyzja ze względu na marzenia o silnej Polsce. _ - _ Dyskusja czy pochować parę prezydencką na Wawelu będzie oddawała hołd ideałom Solidarności, o które walczył Kaczyński _ - dodała socjolog.

Także niektórzy mieszkańcy Warszawy woleliby, aby Lech Kaczyński spoczął w swoim rodzinnym mieście, ale podkreślają, że prezydent zasługuje, by spocząć pośród królów.

POSŁUCHAJ MIESZKAŃCÓW WARSZAWY:

(Dźwięk: IAR)

bCYBmiLj

fot: PAP/Stanisaw Rozpędzikfot: PAP/Stanisaw Rozpędzik[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/krakow;protest;przeciwko;pochowkowi;lecha;kaczynskiego;na;wawelu,galeria,3582,0.html)Przeciwnikiem pochowania pary prezydenckiej na Wawelu jest między innymi publicysta Polityki Daniel Passent. Również na antenie TVN24 powiedział, że śmierć Lecha Kaczyńskiego nie miała nic wspólnego z warunkami wojennymi i pod tym względem nie była aż tak wyjątkowa, aby stanowić o pochówku na Wawelu.

- _ Decyzję uważam za niesłuszną. Żyją przecież ciągle dwaj prezydenci, będą kolejni prezydenci Polski. I Państwo Polskie powinno być stać na to, żeby wszystkich chować w tym samym miejscu i w ten sam sposób _ - mówił Passent.

Także reżyser Andrzej Wajda zaprotestował przeciw decyzji, która jego zdaniem jest _ wysoce niefortunna _.

_ - Decyzja ta wywołuje poważne protesty i może spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa _ - napisał Wajda w liście przesłanym w środę do _ Gazety Wyborczej _.

bCYBmiLk

Pod listem podpisała się także żona reżysera, Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Decyzji sprzeciwili się też niektórzy mieszkańcy stolicy Małopolski. Już dwie godziny po ogłoszeniu decyzji w Krakowie odbyła się manifestacja przeciwników pochowania tam prezydenta. Skandowali też hasła: _ Powązki a nie Wawel _ oraz _ Kraków mówi nie. _

Biskup Tadeusz Pieronek tuż przed ostatecznym potwierdzeniem miejsca pochówku tłumaczył: - _ Prezydenci są chowani w stolicy, a stolica została przeniesiona do Warszawy i to jest naturalne miejsce spoczynku prezydenta. Jest jeszcze szereg innych racji, żeby zamiast podejmować pochopną decyzję, otworzyć dyskusję, ale nie polityczną, tylko wypływającą z dojrzałej kultury i tradycji. _

_ _

bCYBmiLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)