Notowania

afganistan
07.01.2009 14:20

Do Afganistanu pojedzie więcej żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyklucza zwiększenia polskiego kontyngentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyklucza zwiększenia polskiego kontyngentu w Afganistanie. Rzecznik resortu Robert Rochowicz podkreśla jednak, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

_ - Rozstrzygnięcia zapadną po ocenie napływających obecnie analiz dotyczących funkcjonowania polskich sił w Afganistanie w jednej prowincji _ - mówi Rochowicz.

Przedstawienie bilansu po pierwszym kwartale operowania polskiego kontyngentu w Ghazni minister obrony Bogdan Klich zapowiedział już kilka tygodni temu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gates liczy koszty wojen. 136 mld dolarów ]( http://news.money.pl/artykul/gates;liczy;koszty;wojen;136;mld;dolarow,3,0,413187.html )
* [ Szlaban na internet dla żołnierzy w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/szlaban;na;internet;dla;zolnierzy;w;afganistanie,7,0,410631.html )
* [ Partnerzy NATO płacą "podatek dla talibów" ]( http://news.money.pl/artykul/partnerzy;nato;placa;podatek;dla;talibow,154,0,408218.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

_ - W lutym będziemy gotowi odpowiedzieć na pytanie, jak dalej ma wyglądać nasze zaangażowanie w Afganistanie _ - wskazywał minister, nie wykluczając, że kontyngent mógłby zostać zwiększony o kilkuset żołnierzy. Jak mówił, wśród ewentualnych scenariuszy rozważane jest np. wzmocnienie go o śmigłowce, które mają być wycofane z misji w Czadzie.

W środę na łamach _ Gazety Wyborczej _ Klich ocenił, że z opinii jakie do niego docierają, wynika iż kontyngent w Afganistanie powinien zwiększyć się z obecnych 1600 żołnierzy do poziomu 2000- 2200.

Minister informował w połowie grudnia, że w związku w opracowywaną strategią dotycząca udziału polskich wojsk w misjach zaangażowanie poza granicami ulegnie przewartościowaniu. _ - Strategia mówi wyraźnie, że nasze preferencje idą w kierunku misji NATO-wskich i Unii Europejskiej, a dopiero w dalszej kolejności ku misjom innego rodzaju np. pod szyldem ONZ _ - wyjaśniał.

Minister ocenił wówczas, że w Libanie _ moglibyśmy bez trudności zrezygnować z ok. 120 żołnierzy _, a w Czadzie zredukować siły o ok. 100 żołnierzy - głównie załogi i personel obsługi śmigłowców. Strategią udziału polskich wojsk w misjach rząd ma się zająć w przyszłym tygodniu.

Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz