Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do strajku lekarzy dołączają nowe szpitale

0
Podziel się:

W drugim tygodniu strajku lekarzy do akcji włączają się kolejne szpitale.
Od poniedziałku protest rozpoczął warszawski Instytut Hematologii.
Na Śląsku przed szpitalami odbędą się happeningi. Lekarze
zaprzestają wypisywania dokumentacji i druków dla ZUS.

W drugim tygodniu strajku lekarzy, organizowanego przez OZZL, do akcji włączają się kolejne szpitale. Od poniedziałku protest rozpoczął warszawski Instytut Hematologii. Na Śląsku przed szpitalami odbędą się happeningi. Lekarze zaprzestają wypisywania dokumentacji i druków dla ZUS.

Jak ustaliła PAP, w Instytucie Hematologii lekarze do godz. 10 będą na miejscu, a potem wyjdą z placówki. Pozostaną tylko ci na dyżurach. Nie będą działały specjalistyczne poradnie. Od wtorku przyłączenie się do akcji zapowiada szpital na Bródnie. Na Mazowszu strajkują obecnie 24 szpitale; w ostrołęckim szpitalu specjalistycznym trwają przygotowania do strajku lekarzy, który rozpocznie się od wtorku. Szpital będzie pracował jak na ostrym dyżurze.

Na Podlasiu strajkuje szpital w Łomży.

W placówce na Parkitce w Częstochowie zaostrzenie strajku polega na zmniejszeniu obsady dyżurów, lekarze nie będą też wypisywać dokumentów dla NFZ, a z końcem miesiąca mają złożyć wypowiedzenia z pracy.

Przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Tychach przed południem lekarze zorganizują wiec i happening pod hasłem "Każą nam dorabiać - to dorabiamy". Zamierzają myć szyby w samochodach, przekonując, że w ten sposób mogą zarobić więcej niż w szpitalu. Lekarze ze szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich będą demonstrować pod hasłem "Dość wyzysku", a medycy z placówki w Pszczynie - "Ciężka praca; godna płaca".

W woj. śląskim od poniedziałku do strajku przystępują lekarze z sześciu kolejnych szpitali i zakładów opieki zdrowotnej. Tym samym liczba placówek objętych strajkiem wzrośnie tam do ok. 60.

Na Dolnym Śląsku około południa związkowcy zadecydują, czy strajk lekarzy w regionie przyjmie formę absencyjną. Teraz nie wypełniają dokumentacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Wciąż strajkuje 13 szpitali na 70.

W Wielkopolsce do protestujących dołączyli się lekarze z Koła. W całym regionie strajkuje teraz 20 szpitali. W kolejnych dziesięciu trwają procedury niezbędne przed rozpoczęciem strajku. W szpitalach w Międzychodzie, Krotoszynie i Lesznie lekarze biorą urlopy na żądanie. Wielkopolski OZZL pozostawił do uznania każdego szpitala zaostrzenie form protestu. Nie zaleca utrudnień dla pacjentów.

W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. czwarty dzień trwa głodówka 10 osób. Chodzi w niej nie tylko o poparcie strajku lekarzy, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację finansową szpitala.
_ Na Podkarpaciu strajkuje 23 spośród 27 szpitali. Rano do prote __ stu przystąpił szpital w Jarosławiu. Lekarze nie wypisują koniecznej dla administracji dokumentacji związanej z wypisaniem pacjenta ze szpitala. Opuszczający szpital pacjent otrzymuje tylko uproszczony wypis. Od początku protestu na Podkarpaciu lekarze nie wypisują zaświadczeń m.in. dla ZUS czy administracji. _

W Małopolsce lekarze nie wydają druków ZUS. Liczba strajkujących jednostek się nie zmieniła; w niektórych szpitalach trwają procedury związane z rozpoczęciem protestu. Nadal strajkuje 21 placówek: w tym 19 szpitali oraz dwie jednostki podstawowej opieki zdrowotnej w Chełmku i Oświęcimiu. Wśród nich są największe w Krakowie szpitale: uniwersyteckie, wojewódzkie i miejskie.

W woj. pomorskim w dalszym ciągu strajkuje 16 z 31 szpitali. Od poniedziałku lekarze nie wypełniają dokumentacji. W Elblągu nadal trwa praca jak na ostrym dyżurze.

W Szczecinie szpital kliniczny na Pomorzanach wchodzi od poniedziałku w spór zbiorowy z dyrekcją i prawdopodobnie w czwartek dołączy do strajku.

Na Lubelszczyźnie strajku jeszcze nie ma, ale od 4 czerwca przystąpi do niego siedem szpitali.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)