Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Doniesienie na Kopacz w prokuraturze

0
Podziel się

Rzecznik Praw Obywatelskich oskarża minister zdrowia w sprawie braku szczepionek.

Doniesienie na Kopacz w prokuraturze
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEpyvAMR

Doniesienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie braku w Polsce dostępu do szczepionek przeciwko grypie typu A(H1N1) wpłynęło już do warszawskiej prokuratury apelacyjnej. W najbliższych dniach zdecyduje ona, która jednostka przejmie sprawę.

_ - Zawiadomienie otrzymaliśmy dzisiaj. W najbliższym czasie zapadnie decyzja, do której prokuratury materiały zostaną przekazane _ - powiedział rzecznik prokuratury apelacyjnej Zbigniew Jaskólski.

RPOJanusz Kochanowskiwystąpił do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania ws. braku szczepionek przeciwko grypie typu A(H1N1). Tłumaczył to dbałością o zdrowie obywateli i tym, że minister zdrowiaEwa Kopacz_ stworzyła niebezpieczeństwo powszechnego zagrożenia _ epidemią.

bEpyvAMT

Zdaniem RPO, który codziennie publikuje na swej stronie internetowej doniesienia z kraju i ze świata nt. ofiar grypy A(H1N1) i walki z nią, prokuratura powinna wyjaśnić,_ kto lub co sprawia, że Polska nie jest gotowa do walki z grypą i co trzeba zrobić, by nie powtórzyło się to w przyszłości _. Zachowanie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie Kochanowski ocenił jako niezrozumiałe i niedopuszczalne.

_ - Od dłuższego czasu jestem pod olbrzymią presją nacisków tych, którzy mnie zmuszają do pewnych decyzji i postępowań, a jednocześnie mówią: zrób tak jak każemy, a odpowiedzialność spada na ciebie. Chcę się zachować bardzo odpowiedzialnie, czyli biorąc odpowiedzialność, i nie zmieniam swojej strategii. Jestem nieczuła na te wszystkie próby nacisku _ - mówiła w ubiegłym tygodniu w Brukseli Kopacz.

Powtórzyła też swe wystąpienie z wiosny, że _ szczepionki powinny być kierowane do tych krajów, gdzie występuje nagły szybki wzrost zachorowań, a dostęp do szczepionek nie powinien być uzależniony od zamożności kraju _.

Zapewniła, że stanowisko Polski _ nie jest odosobnione _, a ministrowie zdrowia innych państw UE zgodzili się, że _ pandemia jest pod kontrolą _.

bEpyvAMZ

_ - Dzisiejsza sytuacja, jeśli chodzi o pandemię, jest pod pełną kontrolą i to mówili wszyscy przedstawiciele rządów. Potrafimy to leczyć, mamy leki i potrafimy to monitorować, i odpowiedzieć, ile jest grypy w grypie, czyli A(H1N1) w grypie sezonowej _ - powiedziała. W Brukseli ministrowie potwierdzili również, jak relacjonowała Kopacz, że _ u 80 proc. pacjentów przebieg grypy jest łagodny _, a większość przypadków kończących się śmiercią _ dotyczy osób, które mają towarzyszące przewlekłe choroby _.

Kopacz poinformowała też o propozycji komisarz ds. zdrowia Andrulli Wasiliu, by stworzyć _ wirtualną rezerwę szczepionkową _, która pozwoli skierować szczepionki do krajów szczególnie dotkniętych grypą i grup ryzyka.

Kopacz wielokrotnie mówiła, że decyzję o zakupie szczepionek musi poprzedzić wiedza o wynikach badań klinicznych nad skutkami ich przyjmowania. Argumentowała też, że szczepionka, która jest obecnie dostępna w tzw. zamówieniach rządowych, powinna trafić także do aptek. Jej zdaniem firmy farmaceutyczne, nie dopuszczając szczepionek na wolny rynek, nie biorą jednocześnie na siebie odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo. W połowie listopada informowała, że rozmowy w sprawie zakupu szczepionek prowadzone są z co najmniej trzema firmami farmaceutycznymi.

bEpyvANu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)