Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Przyjęto pięcioletni plan dla Iraku

0
Podziel się:

Pięcioletni plan odbudowy gospodarki irackiej i przywrócenia stabilności w Iraku został jednogłośnie przyjęty w egipskim Szarm el-Szejk, gdzie trwa międzynarodowa konferencja iracka.

"Rezolucja przewidująca wsparcie Iraku i wyjście z kryzysu została przyjęta przez aklamację przez wszystkich uczestników" - mówi agencji France Presse przedstawiciel ONZ w Iraku, Pakistańczyk Ashraf Qazi.

Inicjatywa została ogłoszona w lipcu 2006 roku przez Bagdad i ONZ przy wsparciu Banku Światowego. Jednym z kluczowych punktów planu jest nowelizacja prawa dotyczącego wyborów lokalnych, która umożliwi powrót do życia politycznego byłych współpracowników Saddama Husajna z partii Baas.

*Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ: *_ "Plan stanowi mapę drogową na najbliższe pięć lat, która ma pomóc Irakowi w realizacji długoterminowych celów w dziedzinie rozwoju gospodarczego, stabilności politycznej i trwałego bezpieczeństwa". _

"Wiemy, że przed nami trudna i długa droga, ale wiemy też, że iracki rząd sam nie będzie w stanie jej pokonać" - zaznaczył Qazi.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Margaret Beckett zapowiedziała dodatkowe 200 mln dolarów pomocy na odbudowę Iraku.

Ogółem wartość brytyjskiej pomocy humanitarnej dla Iraku i przekazanych środków na odbudowę tego kraju wzrosła do 1,5 mld dolarów - informuje Beckett.

"Reformy i środki polityczne opisane w planie są pełne wyzwań" - ostrzegła szefowa brytyjskiej dyplomacji. "Ich realizacja może jednak odegrać kluczową rolę, jeśli chodzi o pomoc dla rządu irackiego we wprowadzeniu niezbędnych ulepszeń w dziedzinie bezpieczeństwa i usług."

Beckett zaznaczyła też, że "bezpieczeństwo w Iraku nie poprawi się, dopóki wszystkie strony nie wyrzekną się przemocy".

Dodała, że ogromną rolę w procesie stabilizacji Iraku mogą odegrać kraje z nim sąsiadujące, które są w stanie "pomóc w zredukowaniu przemocy i wesprzeć pojednanie polityczne".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)