Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiasko strategii lizbońskiej, czas na UE 2020

0
Podziel się:

Jak informuje szef PE nad nową strategią pracuje już Komisja Europejska.

Fiasko strategii lizbońskiej, czas na UE 2020
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska przygotowuje nową unijną strategię rozwoju gospodarczego, zwaną roboczo _ UE 2020 _. Jej priorytetem ma być bardziej innowacyjna i ekologiczna, oparta na wiedzy, gospodarka rynkowa. _ UE 2020 _ będzie tematem spotkania zbierającej się 11 lutego Rady Europy - informuje szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

._ - Jednym z elementów początkowych tego programu, nad którym pracujemy w PE będzie przegląd tego, co się wydarzyło w ostatnich 10 latach _ - powiedział Buzek. Podkreślił, że w tym czasie _ osłabiona Strategia Lizbońska kompletnie nie wyszła _ m.in. z powodu braku koordynacji w państwach członkowskich. - _ W związku z tym tę koordynacje przejmie KE _ - podkreśli Buzek.

Według szefa PE, UE przyjrzy się m.in.:

  • faktycznej innowacyjności stref ekonomicznych,
    • funkcjonowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego
    • wielkości środków przeznaczonych na badania i rozwój; prześledzi też nakłady przedsiębiorstw na ten cel w stosunku do produkcji.

_ - We wszystkich tych punktach Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, ale jestem przekonany, że w najbliższych kilku latach możemy bardzo wiele zmienić _ - zaznaczył Buzek.

_ UE 2020 _ zastąpi obowiązujący do 2010 roku unijny program wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, zwany Strategią Lizbońską. Większości jej niewiążących celów, jak przeznaczanie 3 proc. PKB na badania i rozwój czy osiągnięcie 70-procentowego poziomu zatrudnienia w UE, nie udało się osiągnąć.

Tymczasem, jak poinformował prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii prof. Ryszard Pregiel, pomimo kryzysu, na świecie w ostatnich kilku latach wzrost wydatków na badania utrzymuje się na tym samym poziomie ok. 6 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)