Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Frasyniuk wystąpił z Partii Demokratycznej

0
Podziel się

Były opozycjonista zaangażuje się w kampanię wyborczą Andrzeja Olechowskiego.

Frasyniuk wystąpił z Partii Demokratycznej
(PAP/ Paweł Kula)
bEiSRJed

Władysław Frasyniuk zapowiedział, że zaangażuje się w kampanię wyborcząAndrzeja Olechowskiego. *Odejściu Frasyniuka z Partii Demokratycznej nie dziwi się *przewodnicząca PD Brygida Kuźniak.

Frasyniuk złożył rezygnację z członkostwa w Partii Demokratycznej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. _ - Partia gwałtownie, przypuszczam koniunkturalnie, skręca w lewo, to się kłóci z moim światopoglądem _ - w ten sposób Frasyniuk tłumaczył swoją decyzję.

Na ten krok, jak powiedział, miał wpływ także spór o kandydata na prezydenta i - według Frasyniuka - niedemokratyczny sposób jego wyłonienia. Jego zdaniem, dokonując tego wyboru nie dochowano wymogów statutu Partii Demokratycznej. _ - Rada Krajowa, która podejmuje tę decyzję, w ogóle w tej sprawie nie była konsultowana _ - powiedział.

bEiSRJef

Wspólnym kandydatem na prezydenta Partii Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej w przyszłorocznych wyborach ma być Tomasz Nałęcz.
Frasyniuk zapowiedział, że aktywnie zaangażuje się w kampanię wyborczą Andrzeja Olechowskiego, który - jak ocenił - wyznaje podobne wartości jak on sam, to znaczy ma liberalno-demokratyczny system wartości.

Olechowski ogłosił swój zamiar kandydowania na prezydenta w ubiegłym tygodniu. Jak podkreślał, będzie kandydatem niezależnym.

Według Frasyniuka, Olechowski ma szanse w wyborach, jeśli będzie kandydatem obywatelskim. Jego zdaniem, Polsce potrzebna jest poważna debata rządzących ze społeczeństwem, odwołanie się do _ dobrej tradycji pierwszych rządów, które komunikowały się ze społeczeństwem _.

Przewodnicząca Partii Demokratycznej Brygida Kuźniak oceniła, że Frasyniuka w partii _ nie ma właściwie od kilku już lat _. - _ Nie zdecydował się związać z nią/z nami czytelnie swego losu poprzez podjęcie wyzwania kandydowania w wyborach prezydenckich 2005. Nie zdecydował się aktywnie uczestniczyć we współtworzeniu przez nas LiD-u w roku 2006, nie zdecydował się kandydować ani do Sejmu w roku 2007, ani do Parlamentu Europejskiego w 2009 _ - wyliczała Kuźniak.

bEiSRJel

Według Kuźniak, Nałęcz jest lepszym kandydatem na prezydenta niż Olechowski. _ - Wydaje się być zarówno bardziej związany z losami politycznymi Demokratów.pl ostatnich lat i z naszym programem oraz ma ten wielki walor, że uparcie dąży do wyłonienia jednego kandydata +na lewo od PO+ _ - czytamy w oświadczeniu.

Szefowa PD zaznaczyła, że poparcie Frasyniuka dla Olechowskiego nie było zaskoczeniem dla jej środowiska, bo _ upublicznił swe stanowisko już dawno, znacznie wcześniej przed wypracowaniem oferty przez kierownictwo PD i przed zainicjowaniem wewnętrznej, a następnie publicznej debaty w sprawie wyborów prezydenckich _.

| Władysław Frasyniuk: |
| --- |
| Frasyniuk, znany opozycjonista, na początku lat 90. był członkiem, a przez dwa lata wiceprzewodniczącym Unii Demokratycznej. W 1994 r. wstąpił do Unii Wolności (która powstała z połączenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego). W latach 2001-05 był jej szefem. W 2005 roku współtworzył Partię Demokratyczną, na której czele stał do marca 2006 roku. |

bEiSRJeG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)