Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G8 obraduje we włoskiej L'Aquili

0
Podziel się:

Spotkanie przywódców rozpoczęło się od trzęsienia ziemi.

G8 obraduje we włoskiej L'Aquili
(PAP/EPA)
bEDthBCd

(Aktualizacja: 14.45)

W L'Aquili w środkowych Włoszech rozpoczął się szczyt G8 pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego. Dokładnie w chwili rozpoczęcia szczytu, gdy Berlusconi witał szefów państw i rządów, zarejestrowano w rejonie tego miasta wstrząs sejsmiczny.

Wstrząs, do którego doszło około godziny 13.30, miał siłę 2 w skali Richtera.

bEDthBCf

Od północy w środę sejsmolodzy zanotowali w całej prowincji L'Aquila łącznie ponad 15 wstrząsów o sile do 2,8 w skali Richtera.

Spotkanie przywódców siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji rozszerzone o przedstawicieli krajów rozwijających się, którzy mówić będą o najpilniejszych problemach ludzkości, potrwa do piątku. W ostatnim dniu obrad, liczba jego uczestników - prezydentów, premierów i szefów wielkich organizacji oraz instytucji międzynarodowych - wzrośnie do 40.

Prezydenci: USA Barack Obama, Rosji Dmitrij Miedwiediew, Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy: Wielkiej Brytanii Gordon Brown, Japonii Taro Aso, Kanady Stephen Harper i szef włoskiego rządu obradować będą i nocować w koszarach Gwardii Finansowej.

Tam też swój namiot rozbije przywódca Libii Muammar Kadafi, zaproszony na obrady jako lider Unii Afrykańskiej.

bEDthBCl

W związku z trwającymi w mieście od ponad trzech miesięcy wstrząsami sejsmicznymi władze Włoch i Obrona Cywilna zapewniają, że cały kompleks budynków Gwardii Finansowej jest mocny jak najsilniejsza twierdza i wytrzyma nawet takie trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w L'Aquili 6 kwietnia.

Szczyt G8 poświęcony jest otwarciu rynków

Tuż przed obradami włoska agencja Ansa ujawniła fragmenty deklaracji gospodarczej, jaka ma być wydana przez przywódców G8. Znajduje się w niej stwierdzenie, kładące nacisk na społeczny wymiar kryzysu oraz zobowiązanie do uważania za priorytet losu ludzi, dotkniętych przez recesję.
Ponadto światowi liderzy potwierdzą działania na rzecz _ wolnych i otwartych rynków _ oraz odrzucenia _ wszelkiego rodzaju protekcjonizmu _.

Odnotują także - informuje Ansa - _ niektóre sygnały stabilizacji gospodarki _ przy jednoczesnym dalszym utrzymywaniu się _ niepewności i ryzyka _.

bEDthBCm

O modlitwę w intencji szczytu G8 zaapelował papież Benedykt XVI. Podczas audiencji Benedykt XVI wyraził życzenie, aby _ ten ważny światowy szczyt mógł przynieść decyzje i wskazania służące autentycznemu postępowi wszystkich narodów, zwłaszcza najbiedniejszych _.

Zdaniem Jarosława Górskiego, po szczycie G8 nie należy się spodziewać żadnych decyzji, które mogłyby zmienić gospodarkę światową. Ekspert Instytutu Sobieskiego podkreślił, że obrady w Aquili wyznaczą jednak pewne kierunki, realizowane później na znacznie niższych poziomach w poszczególnych krajach. Dlatego szczyt G8 będzie pilnie obserwowany na wszystkich kontynentach.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GÓRSKIEGO:

Zdaniem Górskiego, gdyby na szczycie G8 poważnie rozważano stworzenie nowej waluty, będącej zabezpieczeniem dla świata przed załamaniami kryzysowymi, byłoby to bardzo niebezpieczne:

bEDthBCG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)