Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gen. Skrzypczak oddał się do dyspozycji prezydenta

0
Podziel się:

Prezydent decyzję o odwołaniu dowódcy wojsk lądowych może podjąć tylko w porozumieniu z szefem MON - twierdzi Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Gen. Skrzypczak oddał się do dyspozycji prezydenta
(PAP/Grzegorz Michałowski)

[aktualizacja: 19:46]

Generał Waldemar Skrzypczak skrytykował ostro działanie Ministerstwa Obrony Narodowej. Po rozmowie z szefem Sztabu Generalnego oddał się do dyspozycji prezydenta - donosi TVN24.

Jednak, jak wynika z oświadczenia prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent może zwolnić dowódcę wojsk lądowych jedynie w porozumieniu lub na wniosek ministra obrony. W związku z tym szef MON Bogdan Klich powinien pisemnie poinformować prezydenta o swojej decyzji dotyczącej przyszłości Dowódcy Wojsk Lądowych.

Jak czytamy w komunikacie BBN - zgodnie z art. 43 ust. 3 Ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wynika, że _ żołnierz zawodowy zajmujący stanowisko służbowe Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego lub dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych może być zwolniony z zajmowanego stanowiska przed upływem kadencji przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w porozumieniu lub na wniosek Ministra Obrony Narodowej, jeżeli przemawiają za tym uzasadnione potrzeby Sił Zbrojnych _.

Dowódca wojsk lądowych krytykuje ministerstwo

Generał Władysław Skrzypczak zarzucił dziś MON, że działania ministerstwa doprowadziły do śmierci polskiego żołnierza w Afganistanie.

-_ Gdyby wojsko miało bezzałogowe samoloty rozpoznawcze i dobrze uzbrojone śmigłowce, kpt. Daniel Ambroziński mógłby żyć _ - mówił Skrzypczak w wywiadzie dla Dziennika. I dodaje, że o ten sprzęt armia walczy od ponad dwóch lat, ale dowódców nikt nie słucha. _ Prosimy o broń, a wszystko tonie w procedurach. Decydują urzędnicy, którzy front widzieli w filmie 9 kompania _.

Dziś gen Skrzypczakrozmawiał na temat swojej wypowiedzi z szefem Sztabu Generalnego gen. Franciszkiem Gągorem.

>Bogdan Klichbył zaskoczony słowami generała Skrzypczaka, że nie miał dostępu do ministra. Minister nie zgadza się także ze stwierdzeniami dowódcy Wojsk Lądowych, że jego resort i Sztab Generalny nie dbają o sprzęt dla wojska w Afganistanie.

Skrzypczak stanie też przed specjalną komisją?

Posłowie Platformy Obywatelskiej składają wniosek o zwołanie sejmowej Komisji Obrony Narodowej - poinformował IAR wiceszef klubu POGrzegorz Dolniak. Polityk dodał, że PO będzie zabiegać o wezwanie na posiedzenie dowódcy wojsk lądowych generała broni Waldemara Skrzypczaka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)