Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
geremek
25.04.2007 06:48

Geremek odmawia lustracji. Szef PE zajmie się sprawą

Europoseł Bronisław Geremek odmówił poddania się lustracji. O tym czy straci mandat zdecyduje szef PE Hans-Gert Poettering.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" Geremek zarzuca Państwowej Komisji Wyborczej, od której dostał wezwanie do dokonania ponownej lustracji, brak poszanowania woli wyborców i działanie niezgodne z Konstytucją.

_ Parlament Europejski nie został jeszcze poinformowany o niezłożeniu oświadczenia lustracyjnego przez Geremka i przewidzianych w polskim prawie konsekwencjach takiego kroku. _ W liście od PKW znalazło się sformułowanie, że odmowa dokonania lustracji skutkuje pozbawieniem funkcji publicznej. Profesor Geremek - pisze "Gazeta Wyborcza" - przypomina jednak, że został wybrany na posła, a Komisja uznała ten wybór, zatem pozbawianie go tej funkcji byłoby sprzeczne z prawem.

Tymczasem "Dziennik" podał informację, że odmowa autolustracji skutkować będzie tym, że Geremek "nie jest już posłem do PE". Jednak o wygaśnięciu mandata eurodeputowanego może zadecydować jedynie szef PE.

"Parlament Europejski musi być najpierw poinformowany oficjalnie przez Państwową Komisję Wyborczą, zanim przewodniczący PE ogłosi wygaśnięcie mandatu na sesji plenarnej" - powiedział rzecznik PE.

Tagi: geremek, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz