Notowania

górnicy
04.12.2009 12:15

Górnicy świętują, a premier obiecuje

Górnicy: Nasze kopalnie są niebezpieczne. Tusk zapowiada inwestycje i poprawę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Donald Tuskpodkreślił, że węgiel przez dziesiątki lat będzie podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Z okazji święta górników - Barbórki, premier odwiedza kopalnię _ Janina _ w Libiążu w Małopolsce.

Szef rządu zapewnił górników, że węgiel jeszcze przez długi czas będzie gwarantował Polsce niezależność energetyczną.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Aby utrzymać gospodarkę opartą na węglu trzeba jednak będzie przystosować się do międzynarodowych wymagań ekologicznych - zapowiedział premier.

Nawiązując do niebezpieczeństw pracy pod ziemią Donald Tusk wspomniał wypadek w kopalni _ Wujek Śląsk _ w Rudzie Śląskiej.

POSŁUCHAJ PREMIERA:


Premier obiecał, że w ciągu najbliższych 10-12 lat co roku około miliarda złotych zostanie przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa pracy górników. Donald Tusk zaznaczył, że ma świadomość, że potrzeby są znacznie większe.

Górnicy: Pracujemy w coraz gorszych warunkach

Bezpieczeństwo jest nadal największym problemem w polskim górnictwie. Tak uważa Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

W tym roku w kopalniach węgla kamiennego doszło do ponad dwóch tysięcy wypadków, w których zginęło 36 górników. Wacław Czerkawski podkreślił w Radiu Katowice, że o bezpieczeństwo powinni dbać wszyscy zatrudnieni w górnictwie, potrzebna jest też pomoc państwa.

Górnictwo zanotuje na koniec roku stratę finansową. Zdaniem Czerkawskiego to wina Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowiec dodał, że w tej sytuacji nie pomogą obietnice polityków, którzy dziś, z okazji Barbórki, przyjeżdżają na Śląsk.

POSŁUCHAJ WACŁAWA CZERKAWSKIEGO:

Czerkawski odniósł się także do ostatnich zatrzymań pracowników branży górniczej. ABW zatrzymało dyrektora kopalni _ Staszic _, trzech pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także byłego dyrektora kopalni _ Borynia _. Czerkawski powiedział, że ta afera nie może popsuć górniczego święta.

| Górnicy świętują |
| --- |
| Barbórka - górnicze święto obchodzone od XIV wieku w dniu świętej Barbary. Większość ludzi kojarzy je tylko z górnictwem węglowym, ale jest to również święto górników soli, rud metali, poszukiwaczy gazu i ropy oraz geologów. Obchody Barbórki, która w górnictwie jest dniem wolnym od pracy, mają od lat podobny charakter. We wszystkich kopalniach odbywają się okolicznościowe akademie, zasłużeni górnicy zostają uhonorowani odznaczeniami. W kościołach są odprawiane Msze Święte w intencji górników. Tradycyjnie z okazji Barbórki na Śląsk przyjeżdżają politycy. Obywają się również tradycyjne _ Karczmy Piwne _ oraz _ Combry Babskie _. |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: górnicy, kopalnie, barbórka, bezbieczeństwo, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz