Notowania

grecja
10.02.2010 12:12

Greccy urzędnicy wyszli na ulice bronić płac

Z powodu protestu nieczynne są urzędy, a z greckich lotnisk nie startują samoloty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Związek zawodowy pracowników służby cywilnej Grecji rozpoczął 24-godzinny strajk przeciwko cięciom budżetowym zaproponowanym przez rząd, aby ograniczyć deficyt. Z powodu protestu nieczynne są urzędy, a z greckich lotnisk nie startują samoloty.

Pracownicy służby cywilnej protestują przeciwko cięciom rządowych wydatków, które przewidują zamrożenie pensji i rekrutacji nowych urzędników.

Do tej pory związki zawodowe reagowały ostrożnie na działania nowego socjalistycznego rządu, który próbował ratować budżet ograniczając wydatki, przywileje emerytalne, a nawet upominając się o podatek od Kościoła prawosławnego.

Grecja znalazła się pod presją ze strony Unii Europejskiej, aby drastycznie ograniczyć wydatki po ujawnieniu przez władze w Atenach, ukrywanej do tej pory dziury budżetowej, która negatywnie wpływa na euro i rynki finansowe.

Z powodu strajku służby cywilnej w Grecji od północy z wtorku na środę wstrzymano loty, zamknięte są szkoły i urzędy skarbowe. Większość szpitali będzie pracowała, jak podczas ostrego dyżuru. Związkowcy planują również manifestacje w Atenach i Salonikach.

Tuż przed środowymi strajkami rząd premiera Jeorjosa Papandreu zapowiedział wprowadzenie kolejnych środków oszczędnościowych: zamierza zwiększyć o 0,14 euro akcyzy na benzynę i zobowiązać przedsiębiorców, w tym właścicieli stacji benzynowych, kierowców taksówek i sprzedawców na straganach, do wprowadzenia kas fiskalnych.

Rząd grecki musiał już w tym roku stawić czoło protestom rolników domagających się większych dopłat, którzy przez ponad trzy tygodnie blokowali drogi i przejścia graniczne.

Największa grecka centrala związkowa GSEE planuje kolejne strajki na 24 lutego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Grecy ostrzegają: Kryzys dotknie też innych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;ostrzegaja;kryzys;dotknie;tez;innych,113,0,582001.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz