Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kongres
30.04.2009 11:52

Gronkiewicz-Waltz o Warszawie: odrodziła się z popiołów

Prezydent stolicy przywitała uczestników kongresu EPL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Prezydent stolicyHanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że Warszawa _ naznaczona jest wielkimi osiągnięciami i wspaniałą historią, historią dzielnych i szlachetnych ludzi _.

Gronkiewicz-Waltz przywitała delegatów Kongresu Europejskiej Partii Ludowej oraz gościa kongresu Lecha Wałęsę,

Przypomniała emocje, które towarzyszyły wstąpieniu do UE. _ Od tamtego dnia Europa to już my a nie oni. Powiem wprost - to znowu my! Dostaliśmy możliwość bezpośredniego kształtowania teraźniejszości i przyszłości wspólnej Europy. Przebyliśmy długą i trudną drogę, by wrócić do Europy. - Dziś znów jesteśmy w rodzinie, do której należeliśmy przez wieki _ - mówiła.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak podkreśliła, bez odwagi Lecha Wałęsy i milionów anonimowych rodaków _ nie mielibyśmy nigdy możliwości witania was dziś w Warszawie _. Dodała, że ruch solidarnościowy doprowadził do pierwszych wolnych wyborów w bloku sowieckim w czerwcu 1989 r. - sześć miesięcy przed upadkiem Muru Berlińskiego.

_ - Po 20 latach wolności politycznej i gospodarczej, możecie zobaczyć, że Polska i Warszawa odrodziły się jak Feniks z popiołów. Nasze miasto kwitnie _ - zauważyła.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła też, że mimo iż w Warszawie mieszka tylko 5 proc. ludności kraju, wytwarza ona ponad 13 proc. polskiego PKB. Zaznaczyła, że 17 tys. zagranicznych firm wybrało Warszawę na swoją polską siedzibę. 85 proc. inwestycji zagranicznych w mieście pochodzi z krajów UE. Jak zaznaczyła, wszystko dlatego, że Warszawa ma kapitał cenniejszy niż pieniądze - są nim ludzie.

Prezydent stolicy powiedziała też, że Warszawa jest obecnie największym beneficjentem unijnego wsparcia spośród polskich miast, wartość wykorzystanych środków unijnych w ub.r. wyniosła 150 mln euro. Dodała, że stolica zamierza pozyskać ponad miliard euro na ważne inwestycje w infrastrukturę, zrównoważony transport, w naukę, edukację i ochronę środowiska.

Zapowiedziała też, że wkrótce w Warszawie rozpocznie się budowa Mostu Północnego. _ Mój wielki poprzednik prezydent Stefan Starzyński już ponad 70 lat temu wiedział, że ten most jest niezbędny w Warszawie. - Dzisiaj Most Północny współfinansuje Unia Europejska. Tak właśnie spotykają się: świetna przeszłość ze świetną przyszłością. Ponieważ w naszej wspólnej Europie chodzi właśnie o budowanie mostów _ - oświadczyła.

Tagi: kongres, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz