Notowania

hiszpania
30.11.2007 19:09

Hiszpania: 46 baskijskich separatystów w areszcie

Hiszpański sąd wydał nakazy aresztowania 46 osób związanych z ETA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Hiszpański sąd wydał nakazy aresztowania 46 baskijskich separatystów z kręgu organizacji terrorystycznej ETA i innych baskijskich ruchów niepodległościowych - podała prywatna rozgłośnia Cadena Ser.

Nakazy aresztowania wydano z obawy, że Baskowie ci, oskarżeni w toczącym się od dwóch lat zbiorowym procesie sądowym, mogą uciec z Hiszpanii przed zapowiedzianym na 10 grudnia ogłoszeniem wyroków.

Pierwszego aresztowania w związku z wydanymi nakazami dokonano w pobliżu więzienia Soto del Real w Madrycie. Zatrzymano działacza niepodległościowego Txeme Matanzasa - w bramie więzienia po odwiedzinach u narzeczonej, która tam przebywa.

Wśród Basków, na których wydano nakazy, są członkowie cywilnego stowarzyszenia EKIN, dążącego do oderwania Kraju Basków od Hiszpanii, dziennikarze dziennika "Egin", który jakiś czas ukazywał się w Hiszpanii legalnie, a także czasopism "Ardi Beltza" i "Xaki".

Są też członkowie Fundacji Joxemi Zumalabe wzywającej do obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec władz hiszpańskich i wprowadzenia baskijskiego dowodu osobistego dla Basków oraz członkowie zagranicznych przedstawicielstw organizacji terrorystycznej ETA.

Oskarżonym, objętym nakazami aresztowania, groziły kary od 10 do 51 lat więzienia. Jednak w trakcie procesu, pod koniec 2005 roku, prokurator złagodził żądania surowych wyroków, uznając, że nie odnosi się do nich zarzut bezpośredniej działalności terrorystycznej, lecz jedynie "wspomagania finansowego i politycznego ETA". Obecnie grożą im kary od 4 do 19 lat pozbawienia wolności.

Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz