Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zapatero
09.03.2008 10:02

Hiszpanie wybierają nową władzę

Walka jest zacięta, bo główni rywale niemal remisowali w sondażach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ponad 35 milionów uprawnionych do głosowania wybiera skład 350-osobowego Kongresu Deputowanych i 208-miejscowego Senatu.

Główni rywale to rządząca od 2004 roku Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i konserwatywna Partia Ludowa (PP). Ich szanse są niemal równe - różnice w sondażach mieszczą się w granicach błędu statystycznego. Socjaliści mogą liczyć, według sondaży, na 40,2 proc. głosów, konserwatyści - na 38,7 proc. W przeliczeniu na mandaty PSOE może uzyskać od 158 do 163, a PP od 153 do 157.

Obecną kampanię zdominowały kwestie gospodarki, imigracji i nieudana próba rządu wynegocjowania porozumienia z separatystyczną organizacją baskijską ETA. Samo głosowanie odbywa się jednak w cieniu żałoby po zastrzelonym w piątek w Kraju Basków byłym socjalistycznym radnym Isaiasie Carrasco.

Zamach sprawił, że kampania wyborcza, która przebiegała w atmosferze zaciętej walki politycznej z energicznym udziałem hiszpańskiego episkopatu po stronie opozycji, zakończyła się akcentami pojednania narodowego.

Obaj główni adwersarze w walce o stanowisko szefa przyszłego rządu - obecny premier Jose Luis Rodriguez Zapatero i przywódca konserwatystów Mariano Rajoy - spotkali się i podjęli wspólnie decyzję o zakończeniu, na znak żałoby po Carrasco, kampanii wyborczej w piątek - kilka godzin wcześniej niż planowano (na zdjęciu podczas debaty telewizyjnej z 3 marca).

Zamach na radnego przypomniał wybory z marca 2004 roku, gdy islamscy terroryści na kilka dni przed głosowaniem dokonali krwawego zamachu w pociągach podmiejskich w Madrycie. Zginęło wówczas 191 ludzi.

W Andaluzji (na południu) i Katalonii (na północnym wschodzie) wyborom parlamentarnym towarzyszą wybory samorządowe.

Wstępne rezultaty głosowania będą znane wieczorem, po zamknięciu lokali wyborczych.

Tagi: zapatero, mariano rajoy, rajoy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz