Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IPN pyta Amerykanów o losy Józefa Światły

0
Podziel się

Wiceszef bezpieki uciekł na Zachód w 1953 roku.

IPN pyta Amerykanów o losy Józefa Światły
(PAP/Jacek Bednarczyk)
bEivDOoR

W ciągu kilku dni do USA trafi wniosek śledczych z katowickiego pionu śledczego IPN o pomoc w ustaleniu losów podpułkownika Józefa Światły,wiceszefa Departamentu X Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który w 1953 uciekł z Polski na Zachód - dowiedział się serwis tvp.info.

Prokurator Marzena Folga powiedziała, że IPN we wniosku zwraca się do strony amerykańskiej o ustalenie, czy Józef Światło żyje. Jeśli tak, to jest także prośba o ujawnienie jego ostatniego miejsca zamieszkania na terenie USA. Dodała, że IPN chce także wiedzieć, czy po ucieczce z Polski Józef Światło zmieniał dane personalne. W przypadku informacji o śmierci Instytut prosi o nadesłanie odpisu aktu zgony oraz dokumentów dotyczących okoliczności śmierci.

IPN podejrzewa, że dane personalne Światły mogły zostać zmienione, ponieważ oficer bezpieki został objęty specjalnym programem ochrony uciekinierów z krajów komunistycznych. Według historyków Światło mógł zginąć w latach 60 lub 70 w tajemniczym wypadku drogowym. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych informacji na ten temat.

bEivDOoT

Profesor Andrzej Paczkowski, autor książki _ Trzy twarze Józefa Światły _, mówi, iż nie wiadomo, jakie były losy Światły w USA po pierwszym okresie jego aktywności w Radiu Wolna Europa. Andrzej Paczkowski uważa wprawdzie, że Światło był ideologicznie umotywowanym przestępcą politycznym, ale jego ucieczka i późniejsze audycje w Radiu Wolna Europa przyczyniły się do zmian w Polsce.

Katowicki IPN prowadzi śledztwo dotyczące działań Józefa Światły jako urzędnika Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dotyczy ono aresztowań żołnierzy Armii Krajowej lub ludzi związanych z AK.

Z ustaleń IPN wynika, że Światło mógł być zamieszany w aresztowanie w latach 1944-45 ok. 150 członków AK, związanych z pismem Alarm.

Ok. 100 z tych osób miało zostać wywiezionych do łagrów na terenie ZSRR.

bEivDOoZ

Józefa Światłę obciąża także akcja bezpieki ze stycznia 1945 roku, kiedy to zatrzymano
żołnierzy AK Józefa Lipkę i jego syna Józefa Henryka Lipkę i przekazano ich NKWD. Sowieccy oprawcy po brutalnym śledztwie wysłali ich do łagru w Workucie.

Józef Światło zyskał sławę, gdy 5 grudnia 1953 podczas podróży służbowej do Berlina Wschodniego uciekł na Zachód. Szybko został przechwycony przez amerykański wywiad i ewakuowany do USA. Na prośbę Amerykanów w 1954 roku zaczął występować w specjalnych audycjach Radia Wolna Europa pt. _ Za kulisami partii i bezpieki _.

Demaskował prace bezpieki i pokazywał luksusowe życie partyjnych bonzów.

Fakt ucieczki Józefa Światły ujawniono w Polsce dopiero 25 października 1954 r. Miesiąc wcześniej uciekinier wziął udział w konferencji prasowej zastępcy prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych, który ogłosił, że rząd amerykański przyznał Światle prawo do azylu.

bEivDOpu
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)