Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
16.08.2007 12:20

Irak: Nowy sojusz szyitów z Kurdami

Iracki premier Nuri al-Maliki i prezydent kraju Dżalal Talabani ogłosili powstanie nowego sojuszu umiarkowanych szyitów z Kurdami. Według tych polityków, do sojuszu nie przyłączyli się umiarkowani sunnici, ale "drzwi dla nich pozostają otwarte".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Iracki premier Nuri al-Maliki (na zdjęciu) i prezydent kraju Dżalal Talabani ogłosili powstanie nowego sojuszu umiarkowanych szyitów z Kurdami. Według tych polityków, do sojuszu nie przyłączyli się umiarkowani sunnici, ale "drzwi dla nich pozostają otwarte".

Premier Maliki zaznaczył, że porozumienie to pierwszy krok do odblokowania politycznej stagnacji w rządzie kierowanym przez szyitów.

Utworzony w maju 2006 roku rząd Malikiego - jednego z przywódców szyickiej partii Dawa (Zew Islamu) - był pierwszym stałym i demokratycznie wyłonionym gabinetem irackim od upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 roku._ Do porozumienia nie przystąpił arabski sunnita, wiceprezydent Tarik al-Haszimi i jego umiarkowana Iracka Partia Islamska (IIP). _
Intensywne negocjacje polityczne trwały w Bagdadzie przez trzy dni.

Maliki, Talabani, prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani oraz reprezentujący środowisko szyitów wiceprezydent Adil Abdel Mahdi z Najwyższej Islamskiej Rady Iraku (SIIC) podpisali trzystronicowe porozumienie, które - jak powiedzieli - zapewnia im większość w liczącym 275 miejsc parlamencie.

Tagi: irak, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz