Notowania

iran
09.02.2010 09:44

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu

Poinformowała o tym państwowa telewizja irańska al-Alam. Paliwo ma służyć do celów badawczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

*Iran rozpoczął we wtorek produkcję wysoko wzbogaconego uranu - poinformowała państwowa telewizja irańska al-Alam. *

_ - Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze o godz. 9.30 (godz. 7 czasu polskiego) w obecności przedstawicieli _ Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - powiedział Ali Szirzadian z Irańskiej Organizacji Energii Atomowej.

Rozpoczęcie produkcji zostanie formalnie ogłoszone o godz. 13 (10.30 czasu polskiego) przez doktora Salehiego, szefa irańskiej agencji atomowej.

Irańska państwowa telewizja arabskojęzyczna al-Alam informowała wcześniej, że produkcja wzbogaconego w 20 proc. paliwa nuklearnego rozpoczęła się w fabryce w Natanzu.

_ - Dziś (we wtorek) rozpoczęliśmy produkcję wzbogaconego w 20 procentach paliwa nuklearnego (...) w obecności MAEA _ - oświadczył al-Alam urzędnik, którego nazwiska nie podano.

Teheran ogłosił w niedzielę, że zacznie produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc., który będzie wykorzystany w stołecznym reaktorze badawczym. Dotychczas Iran wzbogacał uran do 3,5 proc. Do produkcji bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony w 90 procentach.

Według agencji Reutera posuniecie to może zwiększyć presję na wprowadzenie nowych międzynarodowych sankcji wobec Iranu.

Stany Zjednoczone i Francja, które obawiają się że Iran pod pozorem prowadzenia cywilnego programu atomowego próbuje zbudować bombę atomową, wzywają do wprowadzenie kolejnego, czwartego już zestawu sankcji przeciwko temu państwu.

Rosja, która dotychczas wzywała do prowadzenia rozmów, oświadczyła ostatnio, że powinno się rozważyć wprowadzenie sankcji ekonomicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosja: Wzbogacanie irańskiego uranu tylko poza granicami ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;wzbogacanie;iranskiwego;uranu;tylko;poza;granicami,227,0,585187.html )
* [ Jeśli Iran wzbogaci uran, złamie 5 rezolucji ONZ ]( http://news.money.pl/artykul/jesli;iran;wzbogaci;uran;zlamie;5;rezolucji;onz,236,0,584940.html )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz