Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Starcia z policją na uniwersytecie w Teheranie

0
Podziel się

Służby chcą zapobiec wykorzystaniu przez opozycję państwowych obchodów Dnia Studentów.

Iran: Starcia z policją na uniwersytecie w Teheranie
(.faramarz/CC/Flickr)
bDyZoOsB

Irańska policja starła się ze zwolennikami opozycji na placu w centrum Teheranu, używając gazów łzawiących - poinformowali naoczni świadkowie.

_ - Policja używa pałek do rozpędzenia demonstrantów. Ludzie skandują antyrządowe hasła na placu Ferdowsi _ - powiedział świadek agencji Reutera.

_ - Policja użyła gazów łzawiących wobec grup manifestantów, którzy skandują hasła przeciwko prezydentowi Mahmudowi Ahamdineżadowi _ - dodał świadek, na którego powołuje się agencja AFP. Powiedział, że do starć doszło na ulicy przy uniwersytecie w Teheranie.

bDyZoOsD

Agencje Reutera i AFP nie były w stanie potwierdzić tych doniesień z niezależnych źródeł, bo władze irańskie zakazały zagranicznym dziennikarzom opuszczania biur w dniach 7-9 grudnia.

Policja i elitarne jednostki Strażników Rewolucji ostrzegały opozycję przed wykorzystywaniem państwowego wiecu z okazji Dnia Studentów do podsycania antyrządowych protestów. Zapowiedziano, że wszelkie _ nielegalne _ wiece spotkają się ze zdecydowaną reakcją.

Iran obchodzi w poniedziałek rocznicę zabicia trzech studentów w 1953 r.
Na niektórych reformatorskich stronach internetowych apelowano jednak o przybycie na manifestację przy uniwersytecie, gdzie odbędzie się państwowy wiec.

Jeden z liderów irańskiej opozycji, Mir-Hosejn Musawi powiedział w niedzielę, że ruch reformatorski wciąż żyje w Iranie mimo nacisków ze strony władz. Oświadczenie, opublikowane w przeddzień Dnia Studentów może - jak przewidują komentatorzy - zachęcić zwolenników opozycji do wykorzystania państwowych uroczystości dla antyrządowych protestów.

bDyZoOsJ

Przeprowadzone 12 czerwca w Iranie wybory prezydenckie pozostawiły u władzy ultrakonserwatywnego Mahmuda Ahmadineżada. Jego reformatorscy przeciwnicy zarzucili mu oszustwa wyborcze, ana ulice wyszły tysiące Irańczyków w antyrządowych protestach,największych od czasów rewolucji islamskiej w roku 1979. Władze zaprzeczają nadużyciom wyborczym, a protesty uważają za akcje wspierane z zagranicy w celu podkopania państwa.

bDyZoOte
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)