Notowania

ukraina
04.05.2009 11:37

Juszczenko popiera misję UE na Ukrainę

Prezydent Ukrainy martwi się o demokrację w swoim kraju i chce reform.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko poparł na łamach niemieckiej prasy pomysł wysłania do Kijowa misji UE wysokiego szczebla, która miałaby pomóc pogodzić zwaśnione strony ukraińskiej sceny politycznej.

Z inicjatywą taką wystąpili w zeszłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier.

_ - Taki dialog byłby dla nas pomocny i jest potrzebny _ - powiedział Juszczenko w wywiadzie, opublikowanym w poniedziałek przez niemiecki dziennik _ Der Tagesspiegel _.

_ - Nastały trudne czasy i dochodzi do prób zawrócenia Ukrainy z obranego kursu. To poważne zagrożenie. Dlatego obecność Europejczyków byłaby ważna _ - dodał.

Według Juszczenki Ukraina musi nauczyć się rozwiązywać swoje problemy w sposób demokratyczny.

_ - Martwię się o ukraińską demokrację. Potrzebujemy zmian konstytucyjnych, nowego systemu wyborczego, wymiaru sprawiedliwości oraz pakietu antykryzysowego. Obecność europejska byłaby tu bardzo ważna, gdyż mówimy o reformie systemowej na wzór europejski _ - ocenił ukraiński prezydent.

Zaznaczył, że _ nie chodzi o to, by pokazywać, co trzeba zrobić _, ale o towarzyszenie w demokratycznym procesie.

Celem pomysłu Sikorskiego i Steinmeiera jest zebranie zwaśnionych stron ukraińskiej sceny politycznej przy jednym stole i przekonanie ich do podjęcia kluczowych decyzji niezależnie od tego, kto wygra najbliższe wybory prezydenckie. Wybory te mają odbyć się w październiku.

Ministrowie zaznaczyli w swoim wspólnym liście, że kroki mające na celu ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki mogą być skuteczne tylko jeśli będą się cieszyć _ przynajmniej elementarnym konsensusem wśród ukraińskich przywódców _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska i Niemcy chcą pomóc Ukrainie przezwyciężyć kryzys ]( http://news.money.pl/artykul/polska;i;niemcy;chca;pomoc;ukrainie;przezwyciezyc;kryzys,211,0,446931.html )
* [ Ukraina prosi o zniesienie opłat za wizy do Unii ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;prosi;o;zniesienie;oplat;za;wizy;do;unii,245,0,447733.html )
Tagi: ukraina, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz