Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: Nie będzie zgody na usuwanie krzyży

0
Podziel się:

Prezydent przemawiając z okazji Święta Niepodległości, apelował o obronę suwerenności Polski.

Kaczyński: Nie będzie zgody na usuwanie krzyży
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja:17:00
_ - Patriotyzm musi być wpatrzony w przyszłość, ale także mieć korzenie w przeszłości _ - mówił prezydentLech Kaczyńskiprzed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zapowiedział, że w Polsce nie będzie zgody na zdejmowanie krzyży w szkolnych salach.

Prezydent mówiąc te słowa w czasie odprawy wart z okazji Święta Niepodległości nawiązał w ten sposób do niedawnego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Lech Kaczyński powiedział, że Europa stoi przed eksperymentem, jakim jest wprowadzenie w życie traktatu lizbońskiego. Dodał, że Polsce odpowiada interpretacja traktatu zakładająca, iż Unia Europejska jest związkiem niepodległych państw. _ Nikt w Polsce nie zgodzi się, by w szkołach nie wieszać krzyży _ - podkreślił Lech Kaczyński.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

Lech Kaczyński wcześniej mówił o zagrożeniach jakie stoją przed nami w Unii Europejskiej. Powiedział też, że 91 lat temu Polska odzyskała suwerenność, bo podjęto walkę o niepodległość.

ZOBACZ TAKŻE:

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej odprawy wart. Odczytano też Apel Pamięci ku czci wszystkich, którzy walczyli o niepodległość - uczestników powstań narodowych, wojny 1920 roku, żołnierzy drugiej wojny światowej, ofiar hitleryzmu i komunizmu, a także poległych uczestników misji wojskowych za granicą.

Honorowym gościem uroczystości jest prezydent Litwy Dala Grybauskaite. W uroczystej odprawie wart uczestniczą też premierDonald Tusk, ministrowie spraw zagranicznych i obrony, przedstawiciele parlamentu i korpusu dyplomatycznego, a także kombatanci i harcerze. Na Plac Piłsudskiego przybyły też pododdziały w historycznych mundurach różnych formacji Wojska Polskiego.

Później były awanse i odznaczenia

Prezydent Lech Kaczyński wręczył awanse generalskie i odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Wśród kilkunastu osób uhonorowanych krzyżami zasługi znaleźli się była minister finansów Zyta Gilowska, wokalistka i kompozytorka jazzowa Urszula Dudziak oraz byli narciarze Józef Łuszczek i Andrzej Bachleda-Curuś.

Duża część odznaczonych to żołnierze walczący w Pierwszej i Drugiej Wojnie Światowej oraz prześladowani w PRL działacze Solidarności. Na wniosek ministra obrony prezydent wręczył też sześć nominacji generalskich. Oprócz tego kilku żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Wojskowym za nienaganną służbę w Iraku i Afganistanie.

W całym kraju organizowane były okolicznościowe uroczystości z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zaplanowano defilady, koncerty, biegi, a nawet rajdy samochodowe.

W Warszawie doszło do rozrób

Na ulicy Senatorskiej doszło do bijatyki policji z grupą anarchistów. Funkcjonariusze użyli gazu. Na miejsce wezwano także wóz z armatką wodną. W zamieszkach brało udział ok. 120 osób. Zatrzymano kilkunastu anarchistów.

| Co się wydarzyło 91 lat temu |
| --- |
| Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej, rewolucji w Rosji i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec po czterech latach wojny, szansa na odzyskanie niepodległości stała się wreszcie realna. Sytuację zmieniło przybycie do warszawy 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego. Niemiecka okupacja była już w stanie rozkładu, Generalny Gubernator gen. Hans von Beseler opuścił miasto, a POW razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, będącej pod rozkazami Rady Regencyjnej, przystąpiły do rozbrajania stacjonujących w Warszawie oddziałów niemieckich. Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne pod Paryżem, delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło I wojnę światową. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązując się przekazała mu pełnię władzy. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)