Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalinowski: Ujawnić spadochroniarzy!

0
Podziel się:

PSL chciałoby, aby każdy kandydat musiał informować do ilu już partii należał.

Kalinowski: Ujawnić spadochroniarzy!
(PAP/Artur Reszko)

PSL krytykuje zmieniających barwy partyjne i tzw. spadochroniarzy, czyli polityków, którzy nie startują z macierzystego okręgu wyborczego. Ludowcy chcieliby, aby każdy kandydat musiał informować wyborcę do ilu już partii należał.

_ - Dobrze by było, żeby kandydat przedstawił w iluż to już partiach był i z ilu komitetów startował w poprzednich wyborach, bo powszechnym zjawiskiem oprócz spadochroniarstwa jest też to, że co wybory politycy startują z innych komitetów wyborczych _ - mówił wicemarszałek SejmuJarosław Kalinowski.

Jego zdaniem rozwiązanie, które zmuszałoby do informowania o swojej przeszłości partyjnej, zwiększyłoby odpowiedzialność kandydatów. Kalinowski przyznał jednak, że przed najbliższymi wyborami do PE nie da się wprowadzić odpowiednich przepisów.

Polityk ocenił, że zmiany barw partyjnych i startowanie z okręgów, w których kandydat nie mieszka zniechęca wyborców do głosowania i tym samym ujemnie wpływa na frekwencję wyborczą.

Kalinowski powiedział, że komitet wyborczy PSL jest praktycznie jedynym, którego kandydaci startują z miejsc, w których mieszkają i pracują. Apelował by pójść do wyborów i oddać głos na tych, którzy są nam znani, i jednocześnie _ nie biegają po całym kraju _.

Szef klubu PSLStanisław Żelichowskirównież zwracał się do Polaków, by wzięli udział w wyborach. Jak ocenił politycy zrobili wiele, by frekwencja w czerwcowym głosowaniu była bardzo niska. Przypomniał w tym kontekście, że prezydentLech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która wprowadzała dwudniowe głosowanie i instytucję pełnomocnika wyborczego.

_ - Coraz bardziej obawiamy się, czy działania poszczególnych partii politycznych nie idą w tym kierunku, żeby ta frekwencja była jeszcze mniejsza _ - powiedział Żelichowski.

Jego zdaniem, delegowanie przez ugrupowania kandydatów z jednych regionów do startowania w innych okręgach przypomina czasy PRL, gdy _ towarzysz do takich, czy innych działań był przywożony w teczce _.

_ - Żeby parlamentarzysta europejski mógł być skuteczny, musi znać filozofię rozwoju Europy, własnego kraju, ale również własnego regionu _ - podkreślał szef klubu Stronnictwa.

Zmiany barw partyjnych i startowanie z okręgu, w którym się nie mieszka są powszechnym zjawiskiem w niemal każdych wyborach. W ostatnim czasie najgłośniejszym przypadkiem była zgoda unijnej komisarz, związanej dotychczas z SLD Danuty Huebner na kandydowanie z list PO. Platforma wystawiła na swoich listach też byłego wiceszefa PiS Pawła Zalewskiego.

Sporym echem odbiła się też spawa kandydowania Ryszarda Czarneckiego (obecnie PiS, wcześniej Samoobrona) z okręgu kujawsko- pomorskiego. Niektórzy tamtejsi działacze partii w proteście przeciwko narzucaniu im kandydata nie z regionu zdecydowali się opuścić PiS.

eurowybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)