Notowania

wybory
03.06.2009 15:18

Kandydat na europosła chciał przekupić wyborców?

Kandydat Samoobrony obiecywał wyborcom po 100 zł darowizny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Prokuratura w Siemianowicach Śląskich sprawdzi, czy deklaracja śląskiego kandydata Samoobrony w wyborach do europarlamentu, Józefa Jędruch*a (na zdjęciu), o darowiźnie 100 zł na rzecz każdego wyborcy, który zdecyduje się na niego zagłosować, nie jest przekupstwem wyborczym. Grozi za nie 5 lat więzienia.*

Decyzję o przekazaniu sprawy do prokuratury rejonowej w Siemianowicach w celu _ podjęcia stosownego postępowania _ podjęła w środę katowicka prokuratura okręgowa na podstawie informacji prasowych na ten temat.

Rzeczniczka katowickiej prokuratury, Marta Zawada-Dybek mówi, że w pierwszym etapie powinny być podjęte czynności sprawdzające, od których będzie zależało wszczęcie właściwego postępowania w tej sprawie. Chodzi o sprawdzenie, czy deklaracja kandydata jest formą przekupstwa wyborczego, czyli korzyści majątkowej w zamian za głos w wyborach.

Rzeczniczka podkreśliła, że prokuratura okręgowa zleciła podległej sobie jednostce sprawdzenie tej sprawy z urzędu. W środę do popołudnia nie wpłynęło żadne oficjalne zawiadomienie w tej sprawie z Państwowej Komisji Wyborczej.

Obietnicę 100-złotowej darowizny składa w ulotkach i spotach wyborczych _ jedynka _ na śląskiej liście Samoobrony, Józef Jędruch. Jest on oskarżony o udział w wielomilionowych wyłudzeniach w obrocie wierzytelnościami. Przed katowickim sądem trwa proces jego i innych oskarżonych.

Na ulotce Jędrucha, obok sylwetki kandydata, umieszczono napis:_ dokonam darowizny o wartości 100 zł na rzecz każdego wyborcy _.

Na odwrocie Jędruch napisał m.in. że _ składa publiczne przyrzeczenie, że jeżeli w wyniku wyborów zostanie wybrany posłem do europarlamentu, to dokona darowizny o wartości 100 zł na rzecz każdego wyborcy, który zdecyduje się na niego zagłosować _. Umieszczona tam gwiazdka odsyła do przypisu, głoszącego: _ kwota 100 zł za udział w eksperymencie i wypełnienie ankiety _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Eurosondaż: Jerzy Buzek supergwiazdą ]( http://news.money.pl/artykul/eurosondaz;jerzy;buzek;supergwiazda,179,0,456371.html )
* [ W Czechach ODS i CSSD wygrają **eurowybory** ]( http://news.money.pl/artykul/w;czechach;ods;i;cssd;wygraja;eurowybory,11,0,456459.html )
* [ Prezydent i premier walczą o ostatnie słowo ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;i;premier;walcza;o;ostatnie;slowo,121,0,456057.html )

Poniżej Jędruch dodaje m.in., że zamierza zrealizować obietnicę poprzez _ powołanie fundacji, którą wyposaży w środki w ramach których realizowana będzie jego obietnica - nastąpi to w granicach kwoty 1 milion zł _. Zaznacza też, że uważa za słuszniejsze przeznaczyć te pieniądze bezpośrednio dla wyborców niż wydać je na _ bezsensowną kampanię wyborczą _.

Jędruch podkreśla także, że chciałby - i to jest jego celem - _ by jego obietnica przyciągnęła uwagę wyborców - często tych, którzy jeszcze nie są przekonani, czy w ogóle wziąć udział w wyborach _, a także, że _ obietnicę wyborczą realizuje jako eksperyment gospodarczy, polityczny i społeczny _.

Kandydat deklaruje, że interesują go głosy _ oddane z przekonania _. _ Nie jest moim zamiarem doprowadzenie do zmiany planowanego przez wyborcę sposobu głosowania wbrew jego przekonaniom w zamian za spodziewaną korzyść _ - zastrzega.

Małym drukiem, u dołu ulotki, zaznaczono, że udział w eksperymencie jest dobrowolny oraz że _ cel eksperymentu, program - informacja na stronach Luksemburskiej Fundacji Praw Człowieka _. Jędruch założył ją, by - jak deklaruje - m.in. bronić praw człowieka _ w zakresie nielegalnego względem prawa europejskiego przetrzymywania osób w aresztach tymczasowych _.

Jędruch, po zatrzymaniu i ekstradycji z Izraela, spędził w areszcie cztery lata i siedem miesięcy. Na początku 2006 r. przed katowickim sądem okręgowym rozpoczął się proces jego i kilkunastu innych oskarżonych. Jesienią 2007 r. wyszedł z aresztu, gdy w jego imieniu wpłacono 3 mln zł kaucji. Od tej pory odpowiada z wolnej stopy.

_ Jedynka _ Samoobrony na Śląsku prowadzi zauważalną kampanię wyborczą. Plakaty i billboardy Jędrucha są w Katowicach równie widoczne, co czołowych postaci głównych partii. Kontrowersje wzbudziły m.in. plakaty ze świecą i napisem: _ Stop Blidożercom _ (nawiązywały do samobójstwa byłej posłanki SLD), przeciwko którym zaprotestowała rodzina zmarłej.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wybory, eurowybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz