Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katalogi IPN niezgodne z konstytucją

0
Podziel się:

Spisy osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL, które ma publikować IPN są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z nową lustracją, IPN miał publikować spisy osób współpracujących ze służbami PRL. SLD zwracało uwagę, że jedyną przesłanką publikowania przez biuro lustracyjne IPN katalogów współpracowników służb bezpieczeństwa są dokumenty, z których treści - według oceny IPN - ma wynikać, iż dana osoba była traktowana przez te służby jako tajny informator, zobowiązała się do dostarczania informacji, realizowała zlecone zadania, a w szczególności dostarczała informacji.

Według SLD, taka niejasność kryteriów oznacza, że IPN miałby "pełną dowolność" w decydowaniu, kto znajdzie się w tych katalogach. Zdaniem SLD, narusza to zasadę domniemania niewinności oraz prawa do sądu - bo wyrok sądu oczyszczający kogoś z zarzutu agenturalności nie powoduje skreślenia z listy.

Także RPO Janusz Kochanowski podnosił, że do katalogu agentów mogą trafić osoby, "które nie miały świadomości, że są wykorzystywane przez służby bezpieczeństwa". RPO podkreślał, że decyzję o umieszczeniu kogoś na liście agentów biuro lustracyjne IPN "podejmuje samodzielnie, bez uprzedniego wysłuchania osób, których to dotyczy".

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)