Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kirgistan: Będą negocacje z obalonym prezydentem?

0
Podziel się:

Szefowa opozycji odrzuca możliwość rozmów z Kurmanbekiem Bakijewem.

Kirgistan: Będą negocacje z obalonym prezydentem?
(PAP/EPA)

Szefowa tymczasowego rządu Kirgistanu Roza Otunbajewa nie przewiduje _ żadnych negocjacji _ z obalonym prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem.

_ - Jakie to musiałby być warunki, by się podał do dymisji, kiedy ponad tysiąc patriotów zostało ofiarami _ gwałtownych starć opozycji z siłami porządkowymi - powiedziała prasie Otunbajewa.

W trakcie protestów antyrządowych w Kirgistanie i starć z milicją zginęło co najmniej 75 osób, a ponad tysiąc doznało obrażeń.

Bakijew w piątek oświadczył w wywiadzie dla AFP, że jest gotów wszystko negocjować z opozycją, poza własną dymisją.

Zobacz relację z zamieszek w Kirgistanie:

UE wyśle swojego przedstawiciela_ _**

Szefowa dyplomacji europejskiej Catherine Ashton poprosiła swego przedstawiciela ds. Azji Środkowej Pierre'a Morela, by w sobotę udał się do Biszkeku.

_ - Celem wizyty jest ocena sytuacji po ostatnich zamieszkach i określenie w kooperacji z międzynarodowymi partnerami UE środków, jakie Unia może podjąć, by pokojowo i drogą negocjacji rozwiązać kryzys _ - podano w Brukseli.

Pierre Morel będzie współpracować ściśle z przedstawicielami prezydencji unijnej (Hiszpanii) i państw członkowskich UE, jak również emisariuszami ONZ i OBWE, którzy także udali się do Biszkeku.

UE apelowała o powrót do dialogu i przywrócenie porządku konstytucyjnego po gwałtownych starciach w Kirgistanie i powołaniu tam przez opozycję rządu tymczasowego.

Baza w Manas wznosiła działalność

Baza sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w kirgiskim porcie lotniczym Manas wznowiła w piątek normalną działalność po wcześniejszym zawieszeniu lotów w następstwie krwawych starć w Biszkeku - poinformował rzecznik bazy.

Manas to główny kirgiski międzynarodowy port lotniczy, położony około 25 kilometrów na północ od Biszkeku. Od roku 2001 służy również jako lotnisko tranzytowe dla amerykańskich samolotów transportowych, zaopatrujących siły międzynarodowe w Afganistanie.

Wojskowa placówka USA w Manas nie jest obecnie oficjalnie nazywana bazą, lecz centrum tranzytowym.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)