Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Kirgistan
13.04.2010 15:20

Kirgistan: Opozycja chce negocjować z prezydentem

Bakijew zadeklarował ustąpienie w zamian za nietykalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd tymczasowy w Kirgistanie oznajmił, że jest gotów do rozmów z obalonym prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem (na zdjęciu). Wcześniej informowano, że Bakijew zadeklarował gotowość ustąpienia w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla niego i jego rodziny.

_ - On sam powinien powiedzieć, kiedy i jakim kształcie powinny rozpocząć się rozmowy _ - powiedział o Bakijewie członek nowych władz, odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa, Azimbek Beknazarow.

ZOBACZ TAKŻE: Kirgistan: Obalony prezydent grozi rozlewem krwi
Wcześniej obalony prezydent powiedział na konferencji prasowej w swej rodzinnej wsi Tejit pod Dżalalabadem na południu kraju, że _ pójdzie na emeryturę, jeśli jemu i jego krewnym zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo _.

Agencja BNS podała, że syn prezydenta - Maksym, może przebywać na Łotwie. Szef MSZ Łotwy Maris Riekstins powiedział, że władze nie wydawały wizy Bakijewowi-juniorowi, ale nie wykluczył, że mógł on wjechać na terytorium kraju mając wizę schengeńską. Informacji na ten temat odmówiła zarówno łotewska straż graniczna jak i policja.

Według danych z rejestru przedsiębiorstw łotewskich obywatel Kirgistanu Maksym Bakijew jest związany z kilkoma firmami w tym kraju - dodaje BNS.

Opozycja przejęła władzę w Biszkeku w zeszłym tygodniu, po krwawych starciach między uczestnikami protestów a milicją. Prezydent Bakijew opuścił stolicę i schronił się na południu kraju.

Rząd tymczasowy pozbawił Bakijewa immunitetu przysługującego prezydentowi. Azimbek Beknazarow ogłosił też, że Trybunał Konstytucyjny kraju został zawieszony z powodu nieprawidłowości. Nie sprecyzował ich charakteru.

Ponadto rząd tymczasowy zdymisjonował przewodniczącego Sądu Najwyższego. Sytuacji w Kirgistanie z uwagą przyglądają się Stany Zjednoczone i Rosja. Oba państwa mają w tym kraju bazy wojskowe.

Tagi: Kirgistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz