Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz o sporze granicznym: Nadszedł moment prawdy

0
Podziel się:

Oli Rehn chce porozumienia Chorwacji i Słowenii.

Komisarz o sporze granicznym: Nadszedł moment prawdy
(EPA/PAP)

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zaapelował do władz Chorwacji i Słowenii, aby rozwiązały spór graniczny jeszcze w tym tygodniu, do szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek w Brukseli.

_ - Nadszedł moment prawdy i wszyscy powinniśmy rozwiązać problem przed spotkaniem Rady EuropejskieJ. Mam nadzieję, że nam się to uda _ - powiedział po przybyciu na spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

Rehn miał przed południem spotkać się z przedstawicielami przewodnictwa UE - obecnego (Czechy), poprzedniego (Francja) i następnego (Szwecja), a potem z szefem słoweńskiej dyplomacji Samuelem Żbogarem i chorwackiej - Gordanem Jandrokoviciem. Ma z nimi rozmawiać o kompromisie w sprawie granic.

O co chodzi w sporze?

W grudniu ubiegłego roku Lublana zablokowała negocjacje akcesyjne Chorwacji, dopóki nie zostanie rozwiązany spór o przebieg granicy lądowej i morskiej, który Zagrzeb i Lublana toczą od momentu rozpadu Jugosławii w 1991 roku.

Słowenia, wtłoczona między Włochy a Chorwację, chce bezpośredniego dostępu do wód międzynarodowych na północnym Adriatyku, co zmusiłoby Zagrzeb do pewnych ustępstw terytorialnych.

Słowenia twierdzi, że w dokumentach dostarczonych Unii przez Chorwację w związku z negocjacjami są mapy z granicami, które kontestuje Lublana. Chodzi o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

Jaki pomysł ma Unia?

Rehn zaaproponował w połowie kwietnia utworzenie prawnej komisji arbitrażowej w celu rozwiązania sporu granicznego między Chorwacją a Słowenią. Zagrzeb przyjął tę propozycję, a Lublana domagała się w niej uzupełnień.

_ - Komisarz Rehn i przedstawiciele przewodnictwa UE mają dziś prawdopodobnie nowe pomysły _ - powiedział Żbogar.

Kraje UE, a zwłaszcza Szwecja, Francja i Niemcy chcą _ wywrzeć presję _ na Słowenię, aby zaakceptowała kompromis - uważa pragnący pozostać anonimowy unijny dyplomata.

Pomimo słoweńskiego weta Komisja Europejska ma nadzieję zamknąć do końca tego roku techniczne negocjacje z Chorwacją o akcesji.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)