Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja hazardowa przesłuchuje pierwszych świadków

0
Podziel się:

O zmianach w ustawie hazardowej, opowiadają urzędnicy resortu finansów.

Komisja hazardowa przesłuchuje pierwszych świadków
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja: 13:20

Komisja przepytuje pierwszych świadków ze zmian wprowadzanych w ustawie hazardowej w czasie prac, które toczyły się nad nią w Sejmie i w rządzie.

Pierwszymi przesłuchiwanymi są wiceminister finansów - z czasów rządów SLD - Jacek Uczkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Służby Celnej w resorcie finansów Anna Cendrowska i sekretarz Komitetu Stałego Rady Ministrów Małgorzata Hirszel.

Zdaniem niektórych członków komisji badającej aferę hazardową przesłuchanie Małgorzaty Hirszel nie miało żadnego sensu.

Wiceprzewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz powiedział, że wszystko to co powiedziała dyrektor departamentu Komitetu Rady Ministrów znajdowało się w dokumentach przesłanych komisji.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

Sławomir Neumann uważa, że takie przesłuchania też są potrzebne, żeby poznać wszystkie szczegóły prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NEUMANNA:

Przewodniczący komisji Mirosław Sekuła (PO) tłumaczył, że pierwsza grupa osób wezwanych w charakterze świadków została powołana głównie w związku z pracami legislacyjnymi nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej, które toczyły się w Sejmie i w rządzie.

Odpowiedzą urzędnicy z czasów SLD, PiS i obecnej koalicji

ZOBACZ TAKŻE: O aferze hazardowej czytaj w Money.pl
Nazwisko Cendrowskiej pojawia się w notatce z 2006 r., sporządzonej przez ówczesnego szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego, która trafiła do sejmowych śledczych. Z notatki wynika, że 26 lipca 2006 r. Cendrowska - wówczas p.o. zastępcy dyrektora departamentu Służby Celnej - i wiceszef klubu PiS Krzysztof Jurgiel przyszli do Gosiewskiego z projektem nowelizacji tzw. ustawy hazardowej i sugestią by został on złożony jako projekt poselski.

Projekt ten Gosiewski skierował następnego dnia do ówczesnego ministra finansów Stanisława Kluzy z prośbą o ocenę. Z kalendarium praca nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej, które posiada komisja śledcza, wynika że projekt ten zawierał m.in. propozycje korzystne dla organizatora wideoloterii, czyli Totalizatora Sportowego - zmniejszenie opodatkowania tej formy hazardu i zniesienie 10 proc. dopłat. Nazwisko Cendrowskiej pojawia się także w analizie CBA (z czerwca 2007r.), z której wynika, że za tym projektem zmian w tzw. ustawie hazardowej, stały osoby związane z Totalizatorem Sportowym.

Natomiast wezwanie Hirszel miało związek z pracami nad projektem zmian w ustawie hazardowej, jakie prowadzone były już za czasów obecnego rządu - w latach 2008-2009. Hirszel została przesłuchana m.in. w związku z tym, że podsekretarz stanu w resorcie skarbu Krzysztof Łaszkiewicz 11 maja 2009 roku zwrócił się do niej z prośbą o wycofanie z porządku obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Z kolei Uczkiewicz - następny świadek komisji śledczej - jako podsekretarz stanu w latach 2001 - 2004 nadzorował Departament Gier Losowych i Zakładów Wzajemnych w resorcie finansów. W 2003 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Wprowadzała ona do ustawy m.in. telebingo, wideoloterie i gry na automatach o niskich wygranych. W trakcie prac sejmowych nad nowelizacją doszło do zamieszania przy okazji poprawki dotyczącej podatku od gier na automatach o niskich wygranych.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)