Notowania

kongo
07.11.2008 14:19

Kongo: Walki z rebeliantami. Dramat uchodźców

Nasiliły się walki między oddziałami prorządowymi i rebeliantami. Do starć dochodzi na północ od Gomy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

W Kongo nasiliły się walki między oddziałami prorządowymi i rebeliantami. Od rana ponownie dochodzi do starć na północ od Gomy.

W regionie konfliktu pracuje obecnie siedmioro polskich misjonarzy: cztery siostry zakonne i trzech pallotynów.

Ksiądz Jerzy Limanówka, prezes palotyńskiej fundacji salvatti.pl powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w zagrożonym konfliktem regionie trudno jest pracować i misja tkwi właściwie w zawieszeniu.

Jak dodaje ksiądz - sytuacja jest bardzo dramatyczna również z tego powodu, że rebelianci niszczą także obozy uchodźców, a ludzie, którzy już uciekli - muszą uciekać dalej.

Wysyłane w rejon konfliktu konwoje pomocy humanitarnej - o czym informują poszczególe organizacje - nie docierają do poszkodowanych. Kilka dni temu teren odwiedzili wprawdzie wolontariusze ONZ, ale wyłącznie w celu zebrania informacji co jest potrzebne poszkodowanym mieszkańcom.

Ksiądz Jerzy Limanówka wierzy, że międzynarodowym organizacjom uda się znaleźć skuteczny sposób pomocy uciekającej przed rebeliantami ludności.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kongo: Pilnej pomocy potrzebuje 1,6 mln uchodźców ]( http://news.money.pl/artykul/kongo;pilnej;pomocy;potrzebuje;1;6;mln;uchodzcow,65,0,382529.html )
* [ Kongo: Minister, którego nie było, kompromituje władzę ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/kongo;minister;ktorego;nie;bylo;kompromituje;wladze,35,0,229667.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Jego zdaniem, największe ku temu szanse ma ONZ, bo jest to największa misja pokojowa tej organizacji na świecie. Jest w nią zaangażowanych 17 tysięcy żołnierzy i spodziewanych jest jeszcze kolejne 3 tysiące.

Jedyną organizacją, która próbuje cokolwiek zrobić w rejonie konfliktu są Lekarze bez Granic.

W Nairobi w Kenii odbywają się dzisiaj rozmowy stron zaangażowanych w konflikt. Bierze w nich także udział sekretarz generalny ONZ - Ban Ki-moon.

Tagi: kongo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz