Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w konstytucji
15.01.2010 12:37

Konstytucja według PiS: Prezydent ponad władzami

To odpowiedź na propozycję premiera. Zawiera też walkę z korporacjami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Projekt konstytucji autorstwa PiS zakłada wzmocnienie roli prezydenta, walkę z korporacjami i ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. *

- _ Prezydent, wybierany w wyborach powszechnych, będzie mógł w kilku uzasdnionych przypadkach rozwiązać parlament. Poza tym chcemy by mógł zablokować nominacje na ministrów _ - powiedziałJarosław Kaczyńskina konferencji.

Zgodnie z projektem PiS, prezydent ma mieć prawo wydawania rozporządzeń z mocą ustawy. _ - Rozporządzenia będą wchodziły w życie po zaaprobowaniu przez Sejm. Ma to przeciwdziałać zbyt dużemu naciskowi lobbystów w Sejmie _ - tłumaczył prezes Kaczyński.

Ten projekt to odpowiedź opozycji na propozycje Donalda Tuska dotyczące zmian w ustawie zasadniczej.Premier po początkowych zapowiedziach szerokiej reformy, wycofał się z niej i ograniczył swoje pomysły do drobnych zmian dotyczących między innymi osłabienia prezydenckiego weta.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że projekt jego partii również wzmacnia pozycję premiera - w zakresie władzy wykonawczej. Jednocześnie stawia prezydenta w roli _ strażnika _ prawa i tworzy instrumenty, które będą skłaniać rząd do współpracy z głową państwa.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że _ pisowska _ konstytucja znosi korporacyjne ograniczenia, tworzone przez grupy zawodowe - także w ramach aparatu państwowego.

-_ Polska ma też stać się krajem wolnym od korporacjonizmu. Chcemy zniesienia obowiązku przynależenia np. do związków adwokatów, itd. _ - mówił Jarosław Kaczyński.

_ Konstytucja IV RP _ znacznie wzmacnia władzę prezydenta w kwestiach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Rozwiązuje ona między innymi Krajową Radę Sądownictwa, powołując na jej miejsce niezależną od rządu radę ds sądownictwa, na której czele miałby stać prezydent RP. W ten sposób głowa państwa miałaby na przykład prawo do usunięcia ze stanowiska sędziego na wniosek kierowanej przez siebie rady.

PiS chce też, wzorem rozwiązań niemieckich, zwiększyć krajową kontrolę nad prawodawstwem unijnym.

Projekt zawiera również zapewnienie bezpłatnego dostępu obywateli do leczenia i nauki - także w szkołach wyższych.

PiS chce również, by w konstytucji było zapisane prawo żądania usunięcia z przestrzeni publicznej symboli, pomników i treści pochwalających ideologię komunistyczną i nazistowską. Jednocześnie gwarantuje ochronę _ obecności symboli kulturalnych i religijnych istniejących w sferze publicznej zgodnie z miejscowymi zwyczajami _.

Projekt definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Wprowadza też zapis, dzięki któremu będzie można odmawiać rejestracji związków homoseksualnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: zmiany w konstytucji, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz