Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrolę w firmie Stokłosy przerwał resort finasnów

0
Podziel się:

Chodzi o kontrolę rozliczenia m.in. z podatku dochodowego w firmie należącej do Henryka Stokłosy.

Kontrolę w firmie Stokłosy przerwał resort finasnów
(PAP/Remigiusz Sikora)

Kontrola dotycząca rozliczenia m.in. z podatku dochodowego w firmie Farmutil HS należącej do Henryka Stokłosy (na zdjęciu) została przerwana po pisemnym nakazie, które przyszło z Ministerstwa Finansów - powiedziała świadek zeznająca w procesie byłego senatora przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.

Była pracownica Urzędu Kontroli Skarbowej w Pile zeznała przed sądem, że w 1993 i 1994 roku przeprowadzała wraz z zespołem kontrolę w należącej do Henryka Stokłosy firmie. Kontrola wykazała pewne nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Jak stwierdziła, na miesiąc przed końcem terminu ważności upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, otrzymała polecenie od zwierzchnika, by ją zakończyć.

Według zeznającej, polecenie zostało przesłane do pilskiego UKS z ministerstwa finansów. Świadek przyznała, że był to jedyny znany jej przypadek, by ministerstwo nakazało pisemnie przerwać kontrolę.

Jak zeznała świadek, przeprowadzana w przedsiębiorstwie kontrola była trudna - kontrolerzy nie otrzymywali od pracowników firmy wymaganych dokumentów, niektórych nie dostarczono nawet po pisemnych ponagleniach.

W czwartek zeznawały także urzędniczki z departamentu kontroli skarbowej ministerstwa finansów, które sprawdzały decyzje podejmowane w sprawie Stokłosy przez Urząd Skarbowy w Pile, Urząd Kontroli Skarbowej w Poznaniu oraz urzędników ministerstwa finansów.

Jedna z urzędniczek powiedziała przed sądem, że kontrola wykazała nieprawidłowości w decyzjach podejmowanych w sprawie podatków Stokłosy przez dwóch dyrektorów ministerstwa finansów. Wśród pokontrolnych zaleceń znalazło się zalecenie wszczęcia wobec nich postępowania dyscyplinarnego. Prokuratura postawiła obu dyrektorom zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych od Stokłosy. Ich proces toczy się przed sądem w Warszawie.
Proces Henryka Stokłosy trwa od maja.Biznesmen miał wręczać urzędnikom łapówki w postaci alkoholu i wędlin wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz gotówki w wysokości od 5 tys. do 100 tys. zł, w zależności od kwoty umorzeń podatkowych, które otrzymywał.

Zdaniem prokuratury na skutek działań skorumpowanych urzędników instytucje państwowe umarzały i kasowały decyzje izb skarbowych, nakazujące zapłatę zaległych podatków od firm należących do Stokłosy. Skarb Państwa mógł w wyniku tej działalności stracić nawet 5,6 mln zł. Oskarżony nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień.

Oprócz zarzutów korupcyjnych Stokłosa ma także zarzuty bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników, utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego, sfałszowania oświadczenia o czynnym prawie wyborczym i wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej.

Oskarżonym w tej samej sprawie księgowej Stokłosy, Elżbiecie N., postawiono zarzuty pomocnictwa w łapownictwie oraz w wyłudzeniach, a Ryszardowi S. - sędziemu sądu administracyjnego - zarzut przyjmowania korzyści majątkowych.
href="http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;w;strasburgu;pyta;o;stoklose,223,0,539871.html">

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.